Britanska naftna družba BP je vpletena v še en škandal z iztekanjem nafte, poroča tuja tiskovna agencija Reuters. Včeraj je namreč prišlo do napake na cevovodu Trans-Alaska, v pomožne kontejnerje je izteklo nekaj tisoč sodov nafte, odgovorni pa s strahom opazujejo, ali bodo posode lahko zadržale izliv nafte. Pristojne službe poskušajo rešiti težave, toda kritiki so že poudarili, da je delna lastnica omenjenega cevovoda BP. Sicer pa je usodna napaka rezultat niza napak, ki pa očitno niso bile obravnavane z vso potrebno resnostjo.
Odgovorni so takoj evakuirali 40 delavcev, med njimi ni ranjenih.
Nihče jim več ne verjame
Kriza v Mehiškem zalivu pa se nadaljuje. Nafta je že dosegla obalo Louisiane in drugih držav zaliva, kjer uničuje naravo in življenje. Podvodni posnetki bruhanja nafte v morje kažejo, da ta postaja vse temnejša, torej bolj onesnažena.
Koliko nafte je doslej steklo v morje, ni znano, ker ocenam podjetja BP nihče več ne verjame, zanesljivo pa gre za milijone in milijone litrov nafte. BP je danes luknjo začel mašiti s težkim blatom in cementom. BP je namreč začel črpati tekočino, ki ima dvakratno gostoto vode, na mestu, kjer uhaja nafta. Če bo šlo vse po načrtu, potem bodo luknje zaprli s cementom. Preden bodo znani rezultati in učinki, bi lahko preteklo od deset ur do dva dni.
Ta način mašitve se je pokazal za uspešnega na površini, 1500 metrov pod morjem pa ga še nihče ni poskusil. Vodilni pri BP možnosti za uspeh ocenjujejo med 60 do 70 odstotki.
Kritični tudi do predsednika
Ameriški predsednik Barack Obama, ki je deležen čedalje več kritik zaradi svojega ravnanja v zadevi, je medtem napovedal obisk območja. Predsedniku očitajo, da se je preveč distanciral in bil premalo oster do naftne industrije, predvsem podjetja BP.
''Če bo uspešno, za kar pa ni zagotovila, bo močno zmanjšalo ali prekinilo uhajanje nafte, ki zdaj odteka iz dna oceana v Mehiškem zalivu,'' pa je povedal o novem poskusu zamašitve luknjastih cevi.
Izjemno pristni odnosi z naftnimi podjetji – korupcija
Notranji minister ZDA Ken Salazar je v torek objavil novo poročilo generalnega inšpektorja ministrstva, ki obravnava delavce urada Službe za upravljanje z minerali (MMS) v Louisiani od leta 2000 do leta 2008. Poročilo ugotavlja, da so imeli delavci MMS izjemno pristne stike z naftnim podjetjem Island Operating Company, da so sprejemali darila in se dogovarjali za službe. Obenem so ocenjevali delo podjetja in mu izdajali dovoljenja za vrtanje nafte.
Poročilo je sprožilo nov plaz ogorčenja in Salazar je naročil podobno poročilo tudi za leto 2009. Povedal je, da so nekaj delavcev odpustili, nekaterim pa grozi kazenski pregon. Ponovno je napovedal razbitje MMS, po novem na tri dele, da se nadzorna služba ne bo več mešala s pobiranjem denarja od naftnih podjetij.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.