Tujina

Božje maščevanje?

New Orleans, 04. 09. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Al Kaida je prepričana, da je orkan Katrina "božja kazen za ameriške okupatorje".

Ljudje pošiljajo pomoč prizadetim
Ljudje pošiljajo pomoč prizadetim FOTO: Reuters
Ameriški minister za zdravstvo Michael Leavitt je izjavil, da bi orkan Katrina lahko zahteval več deset tisoč smrtnih žrtev.

Smrtne žrtve, ki jih je terjal orkan Katrina, so ''božja kazen'' za ''ameriškega okupatorja'', so zapisali na neki islamistični spletni strani. Sporočilo naj bi objavili privrženci mednarodne teroristične mreže Al Kaida. ''Bog je napadel ZDA in molitve zatiranih so bile uslišane. Umrlo je več tisoč ljudi, materialna škoda pa se šteje v milijardah,'' so zapisali v sporočilu.

Policisti nočejo na delo

Ameriški minister za domovinsko varnost Michael Chertoff je medtem zagotovil, da ima ameriška zvezna vlada v mestu New Orleans razmere pod nadzorom, potem ko oblastem v minulih dneh po divjanju orkana Katrina ni uspelo uspešno evakuirati vseh prebivalcev. Evakuacija in dostavljanje pomoči prizadetim prebivalcem potekajo, tudi ob pomoči zveznih oblasti, je pristavil Chertoff.

Prizor iz New Orleansa
Prizor iz New Orleansa FOTO: Reuters
Washington je zaprosil Evropsko unijo za konkretno pomoč. Ameriške oblasti so zaprosile za pakete prve pomoči, odeje, vozila za prevoz vode in pol milijona obrokov hrane. Podobno je Washington za pomoč zaprosil tudi zvezo NATO.

Med katastrofo v New Orleansu sta samomor storila najmanj dva policista. Eden izmed dvojice je zaradi orkana Katrina izgubil vse svoje premoženje, izginila pa je tudi njegova družina. Podrobnosti o drugem policistu niso znane.

Po Katrini sicer na delovno mesto ni prišlo skupno 200 od 1500 policistov v New Orleansu. Načelnik policije Edwin Compas je pokazal razumevanje za to. "Če bi vas poslal na ulico, kjer bi bili ves dan vpleteni v streljanja in bi ostali brez stranišč, tudi ne bi bili prav srečni. Ostali smo brez goriva za avtomobile, umazana voda je preplavila ulice. Moji policisti so morali službeno dolžnost opravljati z mokrimi čevlji."

Rešili "ujetnike stadiona"

Približno teden dni po ukazu za evakuacijo in zbiranju tistih, ki tega ne zmorejo, v športni dvorani Superdome, so sicer zvezne, državne in mestne oblasti le uspele evakuirati več deset tisoč žrtev orkana. Na prevoz na varno čaka še nekaj beguncev v Konvencijskem centru.

Čevlji za prizadete
Čevlji za prizadete FOTO: Reuters
Pomoč je obljubilo 55 držav. Med njimi je celo Iran, stari nasprotnik ZDA, iz katerega so v Washington sporočili tudi izraze sožalja in poudarili, da pomoč Američanom ni politično motivirana. Pomoč ZDA je v obliki zdravniške pomoči in zdravil obljubila Kuba, Nemčija pa je poslala 25 ton živil. Pomoč v višini 500 milijonov dolarjev je ponudil tudi Kuvajt in sicer v obliki naftnih produktov za žrtve orkana Katrina. Na prizadeta območja je pomoč že poslal tudi španski Rdeči križ. Velika Britanija pa naj bi v kratkem poslala 500.000 paketov z živili.

Na letališču Louis Armstrong na evakuacijo čaka več tisoč ljudi. Vodja senatne večine republikanec Bill Frist, ki si je ogledal razmere, ugotavlja, da na dan tam umre do deset ljudi.

Ne glede na to, je minister za transport Norman Mineta našel čas, da se je pohvalil z "največjim letalskim prevozom" ljudi v zgodovini ZDA, saj so do sobote iz New Orleansa z mobiliziranimi letalskimi družbami odpeljali 10.000 ljudi.

Začeli pokopavati trupla

Reševalci pa so začeli zbirati trupla, ki ležijo na poplavljenih ulicah te metropole ameriškega juga, da bi tako preprečili širjenje nalezljivih bolezni.

Iz mnogih poplavljenih hiš New Orleansa se širi grozljiv smrad po razpadajočih truplih. Reševalci so morali vdreti v številne hiše, ker so se prebivalci pred prihajajočim orkanom zabarikadirali. Toda to je za mnoge pomenilo gotovo smrt, ko se je dvignila voda in se niso mogli nikamor več umakniti.

Grozljive zgodbe

Tisoči, ki so po dnevih preživetih brez v človeka nevrednih razmerah v neworleanških zbirnih centrih le prišli na varno, pripovedujejo grozljive zgodbe. Hrane in vode jim je primanjkovalo, živeli so med smetmi in človeškimi iztrebki, v prenapolnjenem stadionu Superdome in v konvencijskem centru so v vročini ljudje vsak dan umirali. Mnogi, čakajoč na obljubljeno pomoč, ki je ni bilo od nikjer. Trupla so puščali ležati naokoli.

Opustošenje po Katrini
Opustošenje po Katrini FOTO: Reuters
Kritiki trdijo, da se je Zvezna agencija za pomoč v nujnih primerih zelo slabo odzvala.

Preživeli poročajo o vsakodnevnem nasilju, posilstvih in umorih. “Ženske ne morejo na stranišče brez moških. Posilijo jih, nato pa jim prerežejo vrat,” je dejala 32-letna Africa Brumfield. Pripadnik narodne garde je opisal podoben dogodek. “Našli smo dekle, ki je bilo posiljeno in ubito v toaletnih prostorih Superdoma,” je dejal. “Množica je storilca dobila in ga pretepla do smrti.”

Živali na varno
Živali na varno FOTO: Reuters
ZDA so sprejele pomoč ZN pri odpravi posledic uničujočega orkana. V Washingtonu je že manjša skupina strokovnjakov ZN, ki se z ameriškimi predstavniki pogovarja o tem, kako bi ZN lahko najbolje pomagali pri odpravi posledic Katrine.

Ljudje, ki so se uspeli rešiti iz poplavljenih četrti, prav tako ne bodo pozabili prizorov, ki so jih videli. “Povsod so plavala trupla. Veliko jih je bilo. Nekatera so imela strelne rane,” je dejal 18-letni Michael Davis. “Pustili so nas živeti kot živali. To je narobe. To so Združene države Amerike,” pa se je jezila Wyvonnette Grace-Jordan, ki je skupaj s petimi otroki zatočišče našla v konvencijskem centru.

Razen majhnega števila tujih turistov in študentov je večina nemočnih žrtev orkana, ki niso mogli zapustiti mesta, temnopoltih. Večina Američanov, ki so New Orleans poznali po francoski četrti, zabavah in glasbi, se je šele sedaj zavedla, da je velik del prebivalcev mesta živel pod mejo revščine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta