Boris Johnson se je tako zavezal, da bo zaustavil "eksplozijo davkov na grehe", kot je poimenoval davke na sladke, slane ali zelo mastne prehrambene izdelke. Omenjene davke naj bi ponovno pregledali in ocenili, ali resnično delujejo oziroma imajo pozitivne učinke, ali so nepravično prizadeli revnejši del prebivalstva, poroča Sky News. Zavezal se je tudi, da do končane ocene ne bo uvedel novih davkov na grehe.
"Če želimo, da ljudje shujšajo in živijo bolj zdravo, bi jih morali spodbujati, da čim več hodijo, kolesarijo in se na splošno več gibljejo. Namesto, da ljudi še bolj obdavčimo, bi morali pogledati, kako učinkoviti sploh so davki na grehe ter ali dejansko spremenijo vedenje." Dodaja, da bo imela Velika Britanija po 31. oktobru, ko naj bi dokončno zapustili Evropsko unijo, zgodovinsko priložnost, da spremeni določene politike v državi.
Temu predlogu bo skorajda zagotovo ostro nasprotoval njegov tekmec v boju za novega vodjo britanskih konzervativcev Jeremy Hunt, ki je kar šest let preživel na položaju zdravstvenega ministra in je tudi uvedel davek na sladkor.
Johnson pa lahko pričakuje tudi nasprotovanje zvezdniškega kuharskega mojstra Jamieja Oliverja, ki se trenutno zavzema za uvedbo t.i. davka na mlečne napitke – za katerega je Johnson že napovedal blokado.
Oliver in Johnson imata sicer dolgo zgodovino. Že leta 2006 je Johnson nasprotoval kampanji Oliverja po izboljšanju šolskih kosil in uvedbi zdrave prehrane v britanskih šolah in javno oznanil: "Če bi bilo odvisno od mene, bi se znebil Oliverja in dejal ljudem, naj jedo kar želijo." Kampanja "Boljše prehranjevanje" je sicer prisilila britansko vlado, da je namenila kar 280 milijonov funtov za boljšo šolsko prehrano. Deset let kasneje je eden najbolj znanih televizijskih kuharjev na svetu po referendumu o brexitu javno pozival britansko javnost, naj "ne dovoli, da Johnson postane premier".
Na drugi strani je Johnsonov predlog podprl Daniel Pryor z Inštituta Adam Smith Institute: "Zaščitniška država je šla v ekstreme. Boris Johnson se je zavzel za liberalizem in individualno odgovornost."
Istočasno se v Veliki Britaniji zdravstvena stroka bori z vse večjo stopnjo prekomerne teže med otroci in mladino, tudi z obdavčenjem nezdrave prehrane. Davek na sladke pijače so tako predstavili aprila lani. Strokovnjaki namreč zatrjujejo, da imajo davki na nezdrave prehrambene izdelke pozitivne učinke. Pri tem kot primer navajajo tudi večje obdavčitve tobačnih izdelkov: "Fizična aktivnost je eden izmed načinov za izgubo telesne teže, a tudi vlada mora tu odigrati veliko vlogo za znižanje stopnje debelosti med prebivalstvom," je za Sky News dejala Michelle Mitchell iz organizacije Cancer Research UK.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.