Skrajna sunitska skupina Islamska država (IS) naj bi načrtovala spektakularne teroristične napade v Veliki Britaniji, so opozorili v britanski policiji. Med cilji napadov nista več samo policija in vojska, temveč simboli zahodnega načina življenja, je povedal vodja protiteroristične enote Mark Rowley.
Britanska policija je od konca leta 2014 do začetka letošnjega leta razkrila sedem načrtov terorističnih napadov, lani pa je v okviru boja proti terorizmu aretirala 339 ljudi. Polovico so jih obtožili, je povedal Rowley.
Med aretiranimi je bilo okoli 77 odstotkov britanskih državljanov, 14 odstotkov je bilo žensk, 13 odstotkov aretiranih pa je bilo mlajših od 20 let.
Po terorističnem napadu na londonsko podzemno železnico in avtobuse leta 2005, v katerem je umrlo 52 ljudi, se je v Veliki Britaniji zgodil zgolj en teroristični napad s smrtnim izidom. Leta 2013 sta dva muslimana ubila policista.
V Veliki Britaniji od leta 2014 velja druga najvišja stopnja ogroženosti pred mednarodnim terorizmom, kar pomeni, da je napad zelo verjeten.
Borci zapuščajo IS in se borijo na strani vladnih sil
Ker so sirske vladne sile in kurdski borci obkolili prestolnico samooklicane Islamske države Rako, to skrajno skupino zapušča vse več borcev in se pridružuje vladnim silam. Po težkih spopadih so v nedeljo vladne sile in kurdski borci zavzeli pet sosesk v mestu, pri tem pa jim je pomagalo 200 nekdanjih borcev IS.
Rako, ki velja za prestolnico samooklicane Islamske države (IS), so pred časom obkolile vladne sile in kurdski borci. Ker se boji med IS in vladnimi silami stopnjujejo, vedno več borcev skuša zapustiti IS. Stran je prestopilo že več kot 200 borcev. Dezertirali so iz vrst IS in se zdaj na strani vladnih sil borijo proti nekdanjim soborcem.
Po težkih spopadih so v nedeljo vladne sile in kurdski borci zavzeli pet sosesk v mestu, kjer je črno zastavo IS nadomestila sirska zastava.
Raka je najmočnejša utrdba kalifata v Siriji. Džihadisti jo nadzorujejo od avgusta 2014. Trenutno sirska vojska in kurdske milice izvajajo ofenzivo, da bi mesto osvobodile.
Agencija Reuters je pridobila videoposnetek, ki prikazuje takšne dezerterje. V njem spregovori moški, ki trdi, da so zbežali iz IS, kar skuša dokazati z osebno izkaznico IS, za njim pa hodi več deset moških. Osebi, ki snema, pojasni, zakaj so se odločili zapustiti skupino.
"Ubijali so nas, nas zmerjali z neverniki, nadlegovali so nas celo na naših domovih, dvomili so v nas. Mi smo jih podpirali, oni pa so dvomili v nas," je dejal domnevni borec.
Britanska skupina strokovnjakov, ki preučuje radikalizacijo in politično nasilje (ICSR), se zavzema za sprejetje ukrepov, ki bi borce, ki se odločijo zapustiti IS, zaščitili. Tako bi namreč opogumili tiste borce, ki želijo skrajno islamistično skupino zapustiti, a si tega ne upajo storiti, ker se bojijo posledic.
Prejšnji teden je IS usmrtila osem svojih nizozemskih borcev zaradi domnevnih poskusov bega, po poročanju aktivistične skupine RBSS so jih obtožili "dezertacije in upora".
Mnogo tujih borcev pripotuje v Sirijo, da se pridruži kalifatu, a se kmalu po prihodu sooči s kruto realnostjo, ki je povsem drugačna, kakor jo riše spletna propaganda skupine. Zaradi tega se kmalu odločijo, da se želijo vrniti domov.
Pobegi kažejo, da ta skrajna skupina vendarle ni popolnoma združeno ideološko telo, kakor se hoče prikazati v svojih sporočilih potencialnim novim pripadnikom.
KOMENTARJI (501)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.