
Predstavnik nemške ustanove za nadzor nalezljivih bolezni Friedrih Loeffler Institut je povedal, da so pri mački, ki so jo odkrili na otoku Riems, potrdili okužbo z virusom ptičje gripe H5N1.
Mačko so po podatkih inštituta našli konec minulega tedna in v poskusnih vzorcih našli virus H5N1. "Da se mačke lahko okužijo z virusom, če se hranijo z okuženimi ptiči, je v Aziji že nekaj časa znano," je povedal predsednik inštituta Thomas Mettenleiter. Ti primeri naj bi raziskovalcem potrdili domneve, da se virus H5N1 vse bolj prilagaja sesalcem, ob tem pa naj bi se povečevala možnost za okužbo ljudi.
Inštitut svetuje, naj lastniki mačk na območju, kjer so doslej potrdili okužbo z virusom, svojih hišnih ljubljencev ne spuščajo na prosto. Nevarnost širjenja okužbe še vedno obstaja, čeprav so doslej odstranili skoraj vsa ptičja trupla.
Virus se širi po Evropi, prepoved uvoza perutnine iz Francije
Francoske oblasti so sporočile, da pri poginulih puranih, ki so jih našli na severu Francije,
obstaja sum okužbe s človeku nevarnim virusom ptičje gripe H5N1. Doslej
so prisotnost tega virusa pri domači perutnini že potrdili na puranji
farmi v vzhodnem departmaju Ain. Francija je zaradi izbruha ptičje
gripe med drugim že prepovedala izvoz perutnine v Rusijo, medtem ko so
ZDA, Severna Koreja, Egipt, Maroko, Tajska in Japonska uvedle prepoved
uvoza teh živali.
Z Bavarske poročajo o prvih primerih okužbe s tipom virusa H5N1 pri divjih pticah, iz nemške zvezne dežele Mecklenburg-Pomorjansko pa poročajo o novih okužbah s ptičjo gripo pri divjih pticah. V Nemčiji so doslej zabeležili 130 primerov okužbe s smrtonosnim virusom H5N1 pri divjih pticah.

Virus ptičje gripe so prvič odkrili tudi na Švedskem. Okuženi sta bili dve divji raci, ki so ju našli blizu kraja Oskarshamn, okoli 250 kilometrov južno od prestolnice Stockholm. Vzorce so poslali na dodatna testiranja, ki bodo pokazala, ali gre za človeku nevarno različico virusa H5N1, so sporočili s švedskega kmetijskega ministrstva.
Ruske oblasti so potrdile prisotnost človeku nevarnega tipa virusa ptičje gripe H5N1 pri mrtvi perutnini, ki so jo odkrile na piščančji farmi v regiji Krasnodar na jugozahodu Rusije. Po podatkih tamkajšnjega ministrstva za izredne razmere je v enem tednu na farmi poginilo 130.000 piščancev, od tega samo 20.000 v zadnjih 24 urah.
O novih primerih virusa H5N1 poročajo tudi iz Azije. Po besedah malezijskega ministra za kmetijstvo Muhjidina Jasina so laboratorijski testi potrdili, da je tip virusa H5N1 pri 40 mrtvih piščancih, ki so jih minuli teden našli v prestolnici Kuala Lumpur, podoben tipu virusa, ki je prizadel piščance v Indoneziji. Malezijske oblasti so že sprejele vrsto ukrepov.
V Romuniji pa so pri domači perutnini v treh vaseh na vzhodu države odkrili virus ptičje gripe H5, vzorce mrtvih živali so že poslali na testiranja v Bukarešto, kjer naj bi ugotovili, ali gre tudi za okužbo z virusom H5N1.
O novih primerih ptičje gripe poročajo tudi z Madžarske. Gre za prvi primer okužbe s ptičjo gripe izven regije na jugu države, kjer so pred približno dvema tednoma poročali o ptičji gripi.
Francozi cepijo perutnino
Francoski veterinarji so s cepljenjem perutnine začeli v jugozahodnem departmaju Landes, kjer naj bi injekcijo dobilo okoli 700.000 rac in gosi, katerih meso je namenjeno za predelavo v priznano pašteto. Cepljenje je tako postalo obvezno za vse perutninske farme v Franciji, kjer imajo živali na prostem.

Akcija cepljenja naj bi trajala več tednov, ponovno dozo pa naj bi živali prejele v roku štirih tednov. Cepivo, ki ga vbrizgajo pod kožo na vratu, temelji na virusu H5N2 in naj bi okrepilo imunski sistem živali.
Cepljenje je skrajna možnost
Cepljenje je sicer ena zadnjih možnosti boja proti ptičji gripi v državah, ki imajo razvito veterinarsko infrastrukturo. Oblasti se ponavadi prej odločijo za zapiranje domače perutnine v ograde, osamitev sumov okužb, strog nadzor ter selektivno pobijanje živine. Na jugozahodu Francije so se za takšen ukrep odločili, ker se jim je zdelo nepraktično odrediti prepoved gibanja domačih živali na prostem.
V Franciji so ta konec tedna potrdili prvi primer virusa ptičje gripe H5N1 pri industrijski perutnini v Evropski uniji. Odkrili so ga pri puranih na puranji farmi v vzhodnem departmaju Ain. Iz preventivnih razlogov so uničili vse preostale ptice na omenjeni farmi, ki so jo tudi izolirali. Kasneje so prisotnost omenjenega virusa potrdili tudi pri 15 divjih labodih, prav tako na vzhodu Francije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.