Indijski premier Manmohan Singh meni, da za sredinimi terorističnimi napadi v Mumbaju, v katerih je umrlo najmanj 125 ljudi, 327 pa je ranjenih, stojijo tujci. Po njegovih besedah naj bi imela skupina, ki je napade izvedla, sedež izven Indije in ima 'zunanje povezave'. Po poročanju tiskovne agencije Reuters indijska vlada pogosto obtožuje sosednja Pakistan in Bangladeš, da nudita zavetje skrajnim skupinam, ki izvajajo napade na njihovem ozemlju.
Da za napadi stojijo napadalci, ki so povezani z mednarodno teroristično mrežo Al Kaida, pa meni neimenovani vidni predstavnik ene od ruskih obveščevalnih služb.
"Ruske obveščevalne službe imajo informacije, da so skupine, ki so izvedle napade v Mumbaju, povezane z Al Kaido," je povedal njihov predstavnik in dodal, da naj bi bila v napade vpletena tudi teroristična skupina Lashkar-i-Tayyiba, katere člani naj bi se urili na posebnih vadiščih Al Kaide na obmejnem območju med Pakistanom in Indijo.
Odgovornost za napade je sicer prevzela doslej neznana teroristična skupina Dekanski mudžahidi. Eden od napadalcev je poklical na indijsko televizijo in dejal, da indijska vojska pobija muslimane v pokrajini Kašmir, na meji s Pakistanom, zato gre tokrat za maščevanje.
Do napadov je včeraj prišlo na okoli 10 različnih lokacijah v indijskem finančnem središču. Manjše število teroristov naj bi do hotelov Taj Mahal in Trident Oberoi, kjer so izvedli prve napade, prišlo z gumijastimi čolni. Po izkrcanju so začeli krvavi pohod – napadli so več luksuznih hotelov, bolnišnico, restavracijo, tudi glavno železniško postajo. V hotelu Trident Oberoi, kjer je še vedno zajetih od 20 do 30 talcev, potekajo srditi boji med indijskimi posebnimi enotami in napadalci. Tamkajšnji mediji poročajo o plamenih, ki se dvigajo iz najvišjega nadstropja hotela. Zaradi strahu pred novimi napadi pa so oblasti evakuirale še en luksuzni hotel s sedmimi zvezdicami.
Indijske oblasti so sicer danes prebivalce Mumbaja pozvale, naj ostanejo doma. Tako so zaprte šole, uradi ne delajo, ulice, sicer izjemno prometnega mesta, pa so prazne. Nihče namreč ne ve, ali je vsega že konec ali se morda lahko pripeti še kaj.
Tarče napadov turisti, Slovencev ni med njimi
Kot kažejo prvi podatki, so bili tarča napadov turisti, saj so teroristi napadli tudi najslavnejšo restavracijo v mestu Cafe Leopold, v kateri se najpogosteje zadržujejo turisti. Kot je za Radio Krka povedal Miklavž Borštnik, začasni odpravnik poslov na slovenskem veleposlaništvu v Indiji, med žrtvami ni slovenskih državljanov.
Manoj Krišnadas, urednik časopisa The New Indian Express, je za 24ur.com opisal trenutno stanje v Mumbaju: "Gre za žalosten dogodek. Odgovorna je neka nova organizacija, ali pa – kot so prepričani mnogi – le stara z novim imenom. Najnovejši podatki kažejo, da gre najverjetneje za skupino Dekanski mudžahidi, ki je pod okriljem najbolj okrutne skupine Lashkar-i-Tayyiba. Vse kaže, da za napad ni bilo nobenega motiva, razen šokirati Indijo, saj nihče ni zahteval nobene odkupnine za talce. Teroristi naj bi vstopili v hotele in želeli vedeti državljanstva gostov, a kljub temu verjamem, da so želeli prizadeti le Indijo. A ta velik narod ima močno voljo in globoke korenine, zato bo prebrodel to krizo. Če nas bodo podprle še druge države, bomo kmalu blagoslovljeni z mirom!"
Pogovarjali smo se tudi s Slovencem, ki se trenutno mudi v Mumbaju. Saša Kolarič, direktor novomeške Krke v Indiji, je povedal, da tudi on informacije dobiva preko televizije in interneta, za pogovore o tem pa še ni imel priložnosti. ''Moje razumevanje same situacije je, da je teroristični napad usmerjen v tujce, da bi s tem pridobili mednarodno zanimanje,'' je povedal Kolarič in med drugim še dejal, da tudi on še ni slišal za skupino Dekanski mudžahidi, predvideva pa, da so povezani s skupino Indijski mudžahidi, ki je že izvajala teroristične napade, tudi v Bangaloreju, kjer je sedež Krke v Indiji.
Slovensko zunanje ministrstvo (MZZ) je obsodilo "grozljive in nečloveške teroristične napade in zajetje talcev" ter izreklo solidarnost in podporo indijskim oblastem v njihovem boju proti terorizmu. Izrazilo je tudi iskreno sožalje družinam žrtev, vsem ranjenim pa zaželelo čimprejšnje okrevanje. "Republika Slovenija najostreje obsoja terorizem, za katerega ni in ne more biti opravičila, in odločno podpira mednarodna prizadevanja za boj proti terorizmu," so zapisali v sporočilu za javnost.
Prav tako je MZZ na svoji spletni strani objavilo obvestilo, v katerem odsvetuje vsa potovanja v Mumbaj, ki niso nujna. Slovencem in Slovenkam, ki so že tam, pa svetuje, naj '"ne zapuščajo svojih bivalnih prostorov in naj redno spremljajo priporočila lokalnih oblasti'". Kot so na MZZ povedali za 24ur.com, po njihovih trenutnih informacijah med žrtvami napadov ni slovenskih državljanov. Potrdili so, da je slovensko veleposlaništvo v New Delhiju v stalnem stiku z lokalnimi oblastmi in konzulati držav EU v Mumbaju, prav tako preverjajo sezname ranjenih, ki so bili prepeljani v bolnišnice.
V Taj Mahalu talcev ni več
Indijska policija je vdrla v enega od napadenih hotelov, Taj Mahal. Pripadniki posebnih enot so pregledali vsako hotelsko sobo posebej, pri čemer so naleteli na več trupel, niso pa našli talcev. Policijski komisar A. N. Roy je sporočil, da so pregledali 'sobo za sobo'. "V sobah so gosti, vendar vam ne moremo dati številke. Talcev pa ni," je pojasnil.
Pripadniki indijske policije so povedali, da so doslej ubili sedem napadalcev, devet pa so jih aretirali. Med žrtvami njihovih napadov pa je bilo tudi 12 policistov, med drugimi vodja protiteroristične enote v Mumbaju Hemant Karkare.
Mednarodna skupnost obsoja napade
Na dogodke se je že odzvala indijska predsednica Pratibha Devisingh Patil, ki je napade obsodila in izrazila upanje, da se bo kriza s talci čim hitreje razrešila. ''To je delo tistih, ki nimajo nobenega spoštovanja do človeškega življenja in hodijo po poti uničenja,'' je dejala v Vietnamu, kjer se mudi na uradnem obisku. Napade sta že obsodila tudi ameriški predsednik v odhajanju George Bush in novoizvoljeni ameriški predsednik Barack Obama. Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je dejal, da ta dejanja škodijo vsemu človeštvu in dodal, da je zaradi številnih žrtev napadov zaskrbljen. Napade je obsodila tudi venezuelska vlada predsednika Huga Chaveza. Obsodbe s strani svetovnih voditeljev se sicer kar vrstijo. Med drugimi so napade obsodili tudi vodstvo EU, generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, pa tudi japonski, pakistanski, afganistanski, britanski, avstralski premierji in drugi.
Tudi notranji ministri EU so v Bruslju izrazili sožalje žrtvam terorističnih napadov in obljubili takojšnjo usklajeno pomoč evropskim državljanom, ki so v tem indijskem velemestu. "Zdravstvena pomoč, konzularna podpora in pomoč pri evakuaciji se že zagotavljajo," so poudarili v posebni izjavi. Državljani članic, ki nimajo konzularnih predstavništev v Mumbaju, se lahko zatečejo po pomoč h kateri koli konzularni službi države članice. Evakuacijo državljanov EU naj bi zagotovili z letalom, ki naj bi ga na voljo dala Švedska, so še dodali. Ministri so po napadih izrecno poudarili pomen usklajenega boja proti terorizmu in prav danes sprejeli nov niz protiterorističnih ukrepov, ki se nanašajo na sistem zgodnjega obveščanja o grožnjah, povezanih s terorizmom in organiziranim kriminalom ter na usklajeno strategijo proti spletnemu kriminalu in terorizmu. "Terorizem je stalna grožnja. Absolutna zaščita pred globalnim terorizmom preprosto ne obstaja, tega se moramo zavedati. Zato so vsi ukrepi za preventivo in zaščito še toliko pomembnejši," je poudarila francoska notranja ministrica.
Bodo napadi še dodatno prizadeli borzo?
Zaradi napadov je zaprta tudi borza, ki je bila v preteklosti sicer že neposredna tarča terorističnih napadov, tako da trgovina z delnicami, obveznicami in tujimi valutami ne poteka. Še vedno pa poteka medbančna trgovina, saj indijske oblasti ne želijo povsem zaustaviti toka denarja, potem ko je indijske finančne trge že dovolj prizadela svetovna finančna kriza. Bojijo se namreč še dodatnega padca vrednosti indijske rupije.
Medtem so v Evropi že odpovedali nekatere lete v Mumbaj, to sta storili letalski družbi Lufthansa in KLM, pri British Airways pa se za to niso odločili. Večina letalskih družb spremlja razmere v Indiji in pripravlja posebne načrte, če bi se razmere poslabšale.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.