V bližini ameriškega konzulata v pakistanskem mestu Pešavar so odjeknile najmanj tri močne eksplozije, prišlo je tudi do streljanja. "Videl sem napadalce v dveh vozilih. Pri sebi so imeli ročne granate. Najprej so streljali na varnostnike pred bližnjo pošto, nato je odjeknilo več eksplozij," je povedal očividec Siraj Afridi.
Napad so potrdili tudi na ameriškem veleposlaništvu v Islamabadu. Zanesljivih podatkov o morebitnih žrtvah ali škodi za zdaj ni. Sky News poroča o šestih smrtnih žrtvah, med katerimi naj ne bi bilo Američanov, le štirje napadalci in policist.
Kot so povedali predstavniki pakistanskih oblasti, je napade izvedlo od 10 do 15 upornikov, ki so se v bližino konzulata pripeljali z dvema kamionoma. Eden od napadalcev naj bi ob ograji pred ameriškim konzulatom sprožil eksploziv, ki ga je imel privezanega na telo, nato pa so na napadalce začeli streljati policisti. Območje okrog konzulata so nato obkolile varnostne sile, razmere pa naj bi bile zdaj pod nadzorom.
Odgovornost za eksplozije so že prevzeli pakistanski talibani. Kot je po telefonu iz skrite lokacije sporočil njihov predstavnik Azam Tariq, so bili napadi odgovor na napade ameriških brezpilotnih letal, ki skoraj dnevno ciljajo tarče na severozahodu Pakistana. Gre za območje, ki velja za utrdbo talibanov. "Američani so naši sovražniki. Izvedli smo napad na njihov konzulat in nameravamo jih izvesti še nekaj,“ je dejal.
Eksplozije prekinile srečanje
Do napada na konzulat je sicer prišlo le malo po tem, ko je na srečanju nacionalne stranke Awami (ANP) v mestu Timargarah, kjer je pakistanska vojska lani sprožila ofenzivo proti talibanskim upornikom, odjeknila eksplozija. Po podatkih policije je bombaš poskušal priti v stavbo, kjer je bilo srečanje, a so mu to preprečili, zato se je razstrelil pred stavbo.
"Pripeljali so nam najmanj 15 trupel in več kot 50 ranjenih," je povedal Wakil Mohammad, zdravnik v glavni bolnišnici v Timergarahu. Pozneje so sporočili, da je število žrtev naraslo že na 40.
Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče, a pakistanske oblasti odgovornost za nasilje pripisujejo upornikom, ki nasprotujejo sodelovanju vlade z ZDA. "Talibani so izgubili bitko in zdaj iz obupa izvajajo tako strahopetne napade," pa je dejal Haji Mohammad Adeel, predsednik stranke.
Varnostne razmere v Pakistanu so se v zadnjih treh letih občutno poslabšale. V tem obdobju je v samomorilskih in drugih bombnih napadih umrlo več kot 3150 ljudi.
ZDA in EU obsodile napad
ZDA so tako napade na svoj konzulat v Pešavarju kot napad na politični shod v Timargarahu obsodile in izrazile veliko zaskrbljenost. Kot je še dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs, so bili v napadih ubiti le Pakistanci, že v preteklosti pa je tovrstno nasilje po njegovih besedah le okrepilo odločnost Islamabada, da se spopade s skrajneži.
Tudi visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton je današnje napade v Pakistanu obsodila in izrazila obžalovanje zaradi nasilja, katerega cilj je spodkopati demokracijo v državi in regiji. Vsem prizadetim je Ashtonova tudi izrazila sožalje, so sporočili v Bruslju.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.