Britanska kraljica Elizabeta II. je prispela na zgodovinski obisk na Irsko. Gre za prvi obisk britanskega monarha na irskih tleh, odkar se je država leta 1922 ločila od Združenega kraljestva. Njen štiridnevni obisk v luči groženj irskih republikanskih odpadnikov spremlja največja varnostna operacija v zgodovini države.
Kraljica je v spremstvu soproga princa Filipa prispela na letališče Casemen, jugozahodno od Dublina, kjer se je po rdeči preprogi sprehodila mimo častne straže.

85-letna kraljica, ki je za obisk oblekla smaragdno zeleno, tradicionalno irsko barvo, se je nato po zaprtih ulicah Dublina odpeljala proti rezidenci irske predsednice Mary McAleese, kjer bo sledil slovesen sprejem. Po kosilu bo posadila drevo v spomin na svoj obisk. S princem Filipom bosta stanovala v protokolarni hiši za goste v bližini.
Po pogovorih z irsko predsednico, ki si je dolga leta prizadevala za kraljičin obisk na Irskem, se bosta skupaj odpravili na eno izmed najbolj občutljivih točk potovanja – v spominski vrt v Dublinu, posvečenemu padlim v boju za irsko neodvisnost. Tako kraljica kot McAleesejeva bosta položili venca, sledili bosta himni obeh držav. Kraljevi par ima danes na sporedu še obisk univerze Trinity College.
Elizabeta II. bo odšla tudi na stadion Croke Park, na katerem so britanski vojaki leta 1920 streljali na množico, ki je opazovala nogometno tekmo. Pri tem je bilo ubitih 14 gledalcev in igralcev. Imela bo tudi govor na dublinskem gradu.
Skupaj z možem princem Filipom naj bi obiskala irsko narodno kobilarno v Kiladaru, tehnološki park v Corku in grad Rock of Cashel.
Obisk bo zgodovinski
Kraljica je na obisk Irske prispela celo stoletje po tem, ko je njen dedek Jurij V. kot zadnji britanski monarh obiskal Irsko, ki je bila takrat še del Združenega kraljestva. Po vojni za neodvisnost in odcepitvi Irske leta 1922 so bila pred Irsko in Veliko Britanijo dolga desetletja konfliktov.

Ti so bili najhujši na Severnem Irskem, kjer so ostali pod britansko krono. Po desetletjih nasilja med protestanti, ki so se zavzemali za ohranitev Severne Irske znotraj Velike Britanije, in katoličani, ki so se želeli pridružiti Irski, sta strani šele leta 1998 dosegli velikonočni mirovni sporazum. Ta je v pretežni meri končal nasilje in odprl pot tudi izboljšanju odnosov med Veliko Britanijo in Irsko.
Nekdanji britanski premier John Major, ki je sodeloval pri vzpostavitvi mirovnega procesa na Severnem Irskem v začetku 90. let prejšnjega stoletja, je dejal, da bo kraljičin obisk "zapečatil" odnose med Veliko Britanijo in Irsko. "Ena stvar, ki jo spoznaš, če potuješ po svetu, je, da je kraljica postala ikona," je povedal in dodal, da bo verjetno obisk pripomogel k izboljšanju odnosov v prihodnosti.
Sam ni zaskrbljen zaradi morebitnih težav med obiskom in je prepričan, da bosta kraljica in princ deležna zelo lepega sprejema.
Nekdanji irski premier Bertie Ahern pa meni, da bo kraljičin obisk nekaj posebnega in kaže dozorelost odnosov med državama. "Z izjemo manjšine ljudje to pozdravljajo," je dodal.
Potovanje Elizabete II., katerega cilj je dokončna sprava med državama, zaradi strahu pred morebitnimi napadi odpadnikov Irske republikanske armade (Ira) spremlja največja varnostna operacija v zgodovini Irske.

Bomba in potegavščina pred obiskom britanske kraljice
Kraljičin obisk zahteva zelo stroge varnostne ukrepe, irska policija pa je sporočila, da bo za varnost britanske kraljice skrbelo kar 4000 ljudi. Varnostni organi so še pred obiskom britanske kraljice med prtljago na avtobusu v mestu Maynooth, ki je od Dublina oddaljeno le okoli 25 kilometrov, odkrili bombo. Irska vojska jo je nekaj ur pred napovedanim začetkom obiska že nadzorovano razstrelila, ostanke pa predala policiji, ki bo opravila preiskavo. Kljub bombi bo kraljičin obisk potekal po načrtih, je sporočilo britansko zunanje ministrstvo.
Pozneje so irski policisti v Dublinu odkrili še eno sumljivo napravo, za katero so predvidevali, da je bomba. Policija je bila o bombi obveščena prek telefona, nahajala pa se je na tramvajskem postajališču v severnem delu mesta. Vojska je nato ugotovila, da je bila le potegavščina.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.