Sirske vladne sile in njihova zavezniška milica Šabiha so zagrešile vojne zločine in zločine proti človečnosti, vključno z umori in mučenji, so sporočili preiskovalci Združenih narodov za človekove pravice. Sirski uporniki, ki se borijo za odstavitev predsednika Bašarja al Asada, so prav tako zagrešili vojne zločine, vendar pa njihove kršitve niso dosegle take "teže, pogostosti in stopnje" kot tiste, ki so jih zagrešile vojska in varnostne sile.
"Komisija utemeljeno meni, da so vladne sile in Šabiha z umori in mučenjem zagrešile zločine proti človečnosti, vojne zločine in grobe kršitve mednarodnega prava človekovih pravic in mednarodnega človekoljubnega prava, vključno z nepravičnimi usmrtitvami, mučenjem, arbitrarnimi aretacijami in pridržanji, spolnim nasiljem, nediskriminiranimi napadi, ropanjem in uničevanjem lastnine," je komisija, ki jo vodi Paulo Pinheiro, zapisala v svojem več kot sto strani dolgem poročilu.
Dodali so, da so tako uporniki kot tudi vladne sile kršile pravice otrok. "Ugotovili smo, da sta obe strani storile vojne zločine, seveda pa jih je več zagrešila vladna stran," je povedala ameriška strokovnjakinja Karen AbuZayd, ki je članica Pinheirojeve komisije.
Poročilo se nanaša na preiskavo pokola v vasi Huli, severno od Homsa, kjer je bilo konec maja ubitih več kot sto civilistov, skoraj polovica med njimi pa je bila otrok. Odgovornost za ta pokol pripisujejo vojski in milici Šabiha.
Eksplozija pred hotelom z opazovalci ZN
Sicer pa današnji dogodki iz Sirije vse bolj spominjajo na "sektaško vojno" v Iraku. Danes je tako v središču Damaska, v bližini hotela, kjer so nastanjeni predstavniki opazovalne misije Združenih narodov v Siriji, eksplodirala bomba. Ranjene so bile tri osebe, a ne opazovalci ZN. Bomba je bila po poročanju televizije nameščena na cisterni z gorivom v četrti Abu Remanih v bližini vojaškega skladišča in sedeža delavskih sindikatov.
Odgovornost za napad je po navedbah arabske televizije Al Arabija prevzela uporniška ali teroristična (odvisno od zornega kota vpletenih) skupina, imenovana Svobodna sirska vojska. Po navedbah aktivistov je v vsem mestu slišati močne eksplozije.
Opazovalni misiji ZN se bo mandat iztekel 19. avgusta, potem ko ji je Varnostni svet ZN minuli mesec mandat podaljšal za zadnjih 30 dni. Takrat je VS ZN tudi odločil, da bodo o nadaljnjem podaljšanju misije razmislili samo v primeru, če se bosta bistveno zmanjšala nasilje in uporaba težkega orožja v državi.
VS ZN naj bi o prihodnosti opazovalne misije razpravljal v četrtek, vendar med članicami ni soglasja. ZDA so skeptične do nadaljevanja misije, Rusija pa ga podpira. Francija, ki trenutno predseduje VS ZN, meni, da bodo opazovalci po koncu mandata odšli iz države.
Vojska z letali napadla mesto Azaz
V letalskem napadu na uporniško utrdbo Azaz na severu Sirije pa je bilo danes po navedbah aktivistov in prič ubitih in ranjenih nekaj deset ljudi. Izpod ruševin približno desetih hiš, ki so bile v napadu porušene do tal, so potegnili najmanj pet trupel, številni naj bi bili še ujeti pod njimi. Nek sirski zdravnik je celo poročal o 80 žrtvah napada.
Azaz se nahaja severno od največjega sirskega mesta Alep blizu meje s Turčijo in velja za oporišče borcev Svobodne sirske vojske.
V Libanonu zaradi sirskega konflikta več kot 20 ugrabljenih
V Libanonu pa je šiitski klan Mekdad zajel več kot 20 ljudi, vključno s Tuskom, Savdijcem in več Sircev. S tem so se maščevali za prijetje enega izmed njihovih sorodnikov v sirski prestolnici. Incident se je zgodil v četrti mesta, ki je pod nadzorom šiitske milice Hezbolah, hkrati pa je vzbudil bojazen pred sektaškim nasiljem. Savdska Arabija je svojim državljanom že svetovala, naj nemudoma zapustijo Libanon, takšno obvestilo pa je kasneje prišlo tudi iz Združenih arabskih emiratov.
Omenjeni klan je sporočil, da so zajeli turškega poslovneža ter Savdijca in več Sircev. Slednji naj bi bili uporniški bojevniki. S tem so maščevali zajetje člana njihovega klana Hasana al Mekdada, ki so ga pred dvema dnevoma v Damasku ugrabili sirski uporniki. Brat v Damasku ugrabljenega al Mekdada Hatem al Makedad je dejal, da bo snežna kepa začela rasti, ob tem pa je opozoril državljane Katarja, Savdske Arabije in Turčije.
Sirska vstaja je namreč razdelila Libanon, saj suniti večinoma podpirajo sirske upornike, šiiti, vključno z vplivno milico Hezbolah pa po večini podpirajo al Asada in njegovo odcepljeno šiitsko ločino alavite.
Francoski minister na pogovorih s sirskimi sosedami
Francoski zunanji minister Laurent Fabius je danes začel turnejo, posvečeno krizi v Siriji, v sklopu katere bo obiskal Jordanijo, Libanon in Turčijo. Obisk v državah, kamor se je zateklo veliko število sirskih beguncev, bo zato namenjen zlasti humanitarnim posledicam kriz. Najprej se bo ustavil v Jordaniji, kjer se bo sestal z jordanskim kraljem Abdulahom II. in obiskal begunsko taborišče Zatari ob meji s Sirijo, kjer francoski zdravniki pomagajo pri zdravljenju žrtev bojev med silami sirskega režima in uporniki.
Sicer se je Fabius na turnejo odpravil ob kritikah opozicije, da se predsednik Francois Hollande ni dejavno vključil v reševanje sirske krize, ki je doslej zahtevala že več kot 20.000 žrtev. Nekdanji francoski predsednik Nicolas Sarkozy je minuli teden objavil skupno izjavo z vodjo opozicijskega Sirskega nacionalnega sveta Abdelom Basetom Sajdo, v kateri je pozval k "hitremu posredovanju" mednarodne skupnosti, da bi preprečila nove pokole v Siriji.
Razmeram v Siriji je posvečen tudi dvodnevni vrh voditeljev Organizacije islamske konference, ki so se na poziv Savdske Arabije zbrali v Meki. Po napovedih naj bi zaradi nastalih razmer Sirijo začasno izključili iz organizacije, vendar pa temu ukrepu ostro nasprotuje Iran, ki velja za tesnega zaveznika režima v Damasku.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.