V poročni dvorani v afganistanski prestolnici Kabul je sinoči ob 22.40 po lokalnem času eksplodirala bomba. Po zadnjih podatkih je umrlo 63 ljudi, še najmanj 182 je ranjenih. Med njimi je tudi veliko žensk in otrok. Afganistansko notranje ministrstvo je več ur po napadu potrdilo število smrtnih žrtev.
BBC navaja izpoved priče, ki pravi, da se je med poročnim obredom razstrelil samomorilski napadalec. "Vsi so tekli ven, kričali in jokali," je dejal Mohammad Farhag, eden od svatov na poroki, ki je bil v času eksplozije v predelu dvorane, rezerviranem za moške. "Približno 20 minut je bilo vse v dimu. Skoraj vsi v moškem predelu so mrtvi ali ranjeni. Še zdaj - dve uri po napadu - reševalci odnašajo trupla iz dvorane," je še dodal Farhag.
Tudi natakar Sayed Agha Shah, ki je stregel gostom na poroki, je potrdil kaos po eksploziji: "Vsi so tekali. Umrlo je tudi več natakarjev, nekateri so ranjeni."
Odgovornosti za napad je prevzela teroristična skupina Islamska država (IS). Sporočila je, da je napad na "veliko zborovanje heretikov" izvedel njihov samomorilski napadalec. Ob prihodu varnostnih sil na območje eksplozije pa so nato njihovi borci aktivirali še eksploziv v avtomobilu, parkiranem na območju, so sporočili iz te skrajne skupine.
Avtentičnosti tega sporočila zaenkrat še ni mogoče potrditi, je pa objavljeno na spletnih straneh, ki jih ta skupina običajno uporablja za širjenje svojih sporočil.
Afganistansko notranje ministrstvo je zaenkrat potrdilo le, da se je med gosti poročnega slavja najverjetneje razstrelil samomorilski napadalec. Da bi prišlo še do eksplozije avtomobila bombe, pa zaenkrat niso ne potrdili ne zanikali.
Eksplodiralo je v zahodnem predelu mesta, sicer v večini naseljeno s šiitskim prebivalstvom, tudi poroka naj bi bila šiitska. Šiiti so v Afganistanu sicer pogosto tarča skrajnih sunitskih skupin, kot je na primer IS.
Talibanski uporniki so zanikali, da bi stali za napadom, njihov predstavnik Zabiullah Mujaheed je celo dejal, da ostro obsojajo napad. "Za nameren, načrtovan in tako brutalen poboj tudi žensk in otrok ni opravičila," je v sporočilu, ki ga je posredoval medijem zapisal Mujaheed.
Sunitski skrajneži, vključno s talibani in Islamsko državo so sicer v preteklosti že večkrat napadli šiitske manjšine v Afganistanu in Pakistanu.
Napad se je zgodil le 10 dni po tem, ko je bilo v eksploziji bombe pred policijsko postajo v Kabulu ubitih 14 ljudi, skoraj 150 pa je bilo ranjenih. Odgovornost so prevzeli talibani.
V petek je bil medtem v bombnem napadu pred mošejo v pakistanskem mestu Quetta ubit brat talibanskega voditelja Hibatullah Akhundzada. Odgovornosti za ta napad doslej ni prevzel še nihče. Je pa vir iz afganistanske obveščevalne službe za BBC dejal, da je najverjetneje šlo za namerno dejanje, usmerjeno na Akhundzada, glede na to, da bil ta namenjen v mošejo na molitev.
Napetosti v Afganistanu medtem naraščajo, kljub temu da so talibani in Združene države Amerike, ki imajo v državi na tisoče vojakov, domnevno blizu sklenitvi miru. V katarski prestolnici Doha namreč potekajo mirovna pogajanja med talibanskimi in ameriški predstavniki, obe strani pa poročata o napredku.
Ameriški predsednik Donald Trump je v petek tvitnil, da si obe strani "želita sklenitve dogovora - če bo le mogoče".
Dogovor bi vključeval postopen umik ameriških čet v zameno da talibani zagotovijo, da ekstremistične skupine ne bodo napadale ameriških baz v Afganistanu. Talibani bi prav tako začeli pogajanja z afganistansko delegacijo o osnovi za postopno prekinitev ognja, ki bi sčasoma pripeljala do miru. Pogajanja z afganistansko vlado talibani - dokler ne bo začrtana časovnica z ZDA - zavračajo.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.