Med tem, ko se bolnišnice v državah, ki jih je prizadel izbruh ebole, s težavo borijo s tem smrtonosnim virusom, pa se okuženi zatekajo na črni trg, kjer kupujejo kri bolnikov, ki so bolezen preživeli, poroča Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
Kri preživelih, ki jo imenujejo "rekonvalescentski serum", naj bi vsebovala protitelesca, ki se lahko spopadejo z virusom. Čeprav ta teorija ni dokazana, je že prinesla nekaj upanja v boju s to boleznijo, za katero za zdaj ni pravega zdravila.
"Študije kažejo, da bi lahko transfuzije krvi preživelih bolnikov preprečevale ali zdravile virusno infekcijo z ebolo, vendar pa je rezultate študij za zdaj še težko interpretirati," so sporočili iz WHO in dodali, da za zdaj ni znano, ali so protitelesca v krvni plazmi zadostna za preprečitev bolezni. Potrebne so nadaljnje raziskave.
Z omenjenim serumom so sicer že zdravili paciente, okužene z ebolo, med njimi pa je bil tudi ameriški človekoljubni delavec Rick Scara, ki je hospitaliziran v bolnišnici v Omahi. Kri je dobil od drugega Američana, ki je bolezen že prebolel, oba pa sta se okužila med delom v Liberiji.
Tudi britanski medicinski brat William Pooley, ki je prebolel ebolo, je odpotoval v ZDA, da bi tam daroval kri za Američana, ki se v bolnišnici še vedno bori z virusom. Britansko zunanje ministrstvo je Pooleyju po hitrem postopku izdalo nov potni list, saj so mu prejšnjega zažgali, da bi preprečili morebitno širjenje bolezni.
Črni trgi zelo nevarni
Vendar pa pacienti v prizadetih državah dobivajo kri po neprimernih kanalih. Takšno trgovanje pa lahko hitro privede do nadaljnjih težav in okužb, vključno z virusom HIV. "S prizadetimi državami moramo tesno sodelovati in zatreti črne trge, na katerih trgujejo s serumom," je dejala generalna direktorica WHO Margaret Chan.
Zdravstveni strokovnjaki so sicer ebolo razglasili za globalno grožnjo in zaradi slabega odziva kritizirali mednarodno skupnost. Ameriški predsednik Barack Obama je v torek napovedal, da bo ameriška vojska v Liberijo poslala vojsko in material za izgradnjo bolnišnic, v katerih bodo zdravili okužene. Zgradili naj bi tudi stavbo, v kateri se bodo zdravstveni delavci učili prepoznavati paciente z ebolo in jim nuditi primerno oskrbo. "Moški, ženske in otroci zdaj le sedijo in čakajo, da bodo umrli," je dejal Obama.
Obstaja pa celo bojazen, da bi lahko viru mutiral v še bolj nevarno obliko. Trenutno se ebola prenaša le prek telesnih stikov in telesnih tekočin, morebitna mutacija, ki bi virusu omogočal, da se prenaša prek zraka, pa bi lahko predstavljala katastrofalno grožnjo po vsem svetu, opozarjajo strokovnjaki.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.