Kitajsko zdravstveno ministrstvo je sporočilo, da je število otrok, ki so zboleli zaradi okuženega mleka v prahu in se zdravijo v bolnišnici, s 6244 naraslo na 12.892. Še 39.965 otrok je, preden so jih odpustili iz bolnišnice v domačo oskrbo, prejelo zdravila. Več kot 80 odstotkov bolnih otrok je mlajših od dveh let. Kot je znano, so po do zdaj znanih podatkih štirje otroci umrli, med njimi tudi triletna deklica iz Hongkonga. Vzrok so bili ledvični kamni in druge komplikacije, ki so nastale zaradi okuženega mleka. Še okoli 100 otrok pa je v kritičnem stanju.
Nezaupanje kupcev v kitajske izdelke se po naraslem številu bolnih otrok le še stopnjuje. Škandali v zvezi s kitajskimi proizvodi v zadnjem času kar ne ponehajo. Spomnimo le na lanskoleten strah zaradi okuženih zobnih past in zdravil pa tudi otroških igrač in hrane za hišne ljubljenčke.
Kitajski premier Ven Džiabao je zato že obiskal pekinško bolnišnico v upanju, da bo umiril prestrašeno javnost. ''Ljudje so zaskrbljeni, zdravniki so zaskrbljeni in tudi mi smo zaskrbljeni,'' je povedal staršem bolnih otrok in osebju bolnišnice. ''Najbolj pomembno je, da po vsej tej katastrofi ne bo več problemov z novimi proizvodi mleka v prahu. Če pa bodo, bodo še bolj strogo kaznovani,'' je zatrdil.
Kitajska zdravstvena organizacija je sporočila, da so melamin našli v skoraj desetih odstotkih vzorcev mleka in jogurtih treh največjih podjetjih. Do sobote so kitajski potrošniki vrnili okoli 304 tone mlečnih izdelkov.
Škandal je najprej izbruhnil pri največjem kitajskem proizvajalcu mleka v prahu Sanlu, kmalu pa se je izkazalo, da so tudi drugi goljufali na enak način. S trgovskih polic na Kitajskem so tako umaknili izdelke kar 22 podjetij, police pa praznijo tudi drugje. V Tajvanu so s polic izginila majhna pakiranja mleka, ki jih servirajo ob kavi ali čaju, znamenita veriga restavracij Starbucks pa že nekaj dni na Kitajskem streže zgolj črno kavo.
Japonska in Singapur sta iz varnostnih razlogov iz prodaje umaknila mlečne izdelke s Kitajske, njihov uvoz pa sta prepovedala tudi Malezija in sultanat Bruneji, čeprav jih v tamkajšnjih trgovinah ni mogoče najti.
Odstopil vodja za nadzor nad kakovostjo hrane
Vodja kitajskega urada za nadzor nad kakovostjo hrane Li Changjiang je zaradi škandala vladi podal svoj odstop, ta pa ga je že sprejela. Zaradi škandala z mlekom, ki je vsebovalo strupeni melamin, je brez službe ostal tudi Wu Xianguo, vodja komunistične partije v mestu Shijiazhuang, kjer se je najprej pojavilo kontaminirano mleko v prahu. Wu je bil odstavljen, ker je zadrževal objavo informacij o škandalu.
Melamin tudi v izdelku Nestleja
Potem ko so v Nestlejevem mleku v prahu našli izsledke melamina, so iz družbe sporočili, da so omenjeni izdelek že začeli umikati iz prodaje. Ta naj sicer ne bi bil dostopen v maloprodaji, ampak naj bi ga prodajali le organizacijam v Hongkongu, ki se ukvarjajo s cateringom. "Ostali Nestlejevi mlečni izdelki so bili v velikem obsegu testirani in analize so pokazale, da so neoporečni,“ so še sporočili. Ob tem so poudarili, da je bila količina najdenega melamina 25-krat nižja od tiste, ki jo še dovoljujejo standardi Evropske unije.
Slovenija ni ogrožena
Z Zveze potrošnikov Slovenije so nam
sporočili, da se omenjeni oporečni izdelki na evropskem trgu ne
morejo pojaviti. V EU je namreč toliko mleka, da ni nobene potrebe
po uvozu, celo nasprotno – mleko iz EU izvažajo na Kitajsko, kjer
ga predelajo in prodajo, so še zapisali.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.