
Dvajset let po padcu berlinskega zida in pet let po veliki širitvi Evropske unije velika večina državljanov EU meni, da je širitev prinesla svobodo in demokracijo. Vendar pa se mnenja o tem, ali je padec železne zavese omogočil boljše življenje, zelo razlikujejo. Večina Madžarov in Bolgarov namreč meni, da je bil njihov življenjski standard v času komunistične diktature neprimerno boljši kot pa danes, so pokazali rezultati Eurobarometra.
Na vprašanje, ali so družbene spremembe omogočile boljši življenjski standard v Vzhodni Evropi, je 67 odstotkov anketirancev EU odgovorilo pritrdilno, medtem ko se je s tem strinjalo zgolj 41 odstotkov Madžarov in 37 odstotkov Bolgarov. Poleg tega je kar 67 odstotkov državljanov Madžarske in Bolgarije menilo, da je njihovo življenje manj varno kot v času železne zavese.
Za razliko od Madžarov in Bolgarov pa drugi državljani EU menijo, da se jim je življenjski standard izboljšal. Tako na primer na Češkem 79 odstotkov državljanov meni, da se jim je standard izboljšal, na Poljskem 75 odstokov in v Sloveniji 67 odstotkov.
Ena izmed novinark v Bolgariji je poudarila, da je tako visoko nezadovoljstvo Bolgarov in Madžarov z življenjskim standardom v EU tudi posledica tega, da so anketo izvedli v času, ko je finančna kriza zelo prizadela Madžarsko, medtem ko pa Bolgarija ostaje ena najrevnejših držav v EU.
Tudi okoli 70 odstotkov Romunov meni, da je širitev EU povzročila izgubo delovnih mest.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.