Pomilostitev je po pristanku na letališču v Sofiji napovedal zunanji minister Ivajlo Kalfin, ki je obsojene pričakal skupaj s predsednikom in pojasnil: "Z zaupanjem v nedolžnost zdravstvenih delavcev in v skladu s predsedniškimi pristojnostmi je predsednik izdal dekret o pomilostitvi."
Bolgarski premier Sergej Stanišev je ob tem poudaril, da je bila izpustitev zdravstvenih delavcev rezultat bolgarskega članstva v Evropski uniji in solidarnosti unije, ki jo je ta pokazala Bolgariji. Evropska komisarka za zunanje zadeve Benita Ferrero-Waldner je pozdravila odločitev Tripolija in poudarila, da z družinami in prijatelji medicinskih delavcev ter z bolgarskim narodom deli veselje ob izpustitvi. Meni, da je izpustitev rezultat skupnih prizadevanj EU in bolgarskih oblasti, dodala pa je, da bo odločitev Tripolija pripomogla k novim in okrepljenim odnosom z EU.
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki je v skupni izjavi s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem pozdravil to humanitarno potezo, je v Bruslju nakazal možnost za normalizacijo odnosov z Libijo.
"V dolgem in prisrčnem telefonskem pogovoru sem predsedniku Moamerju Gadafiju potrdil našo željo po nadaljnji normalizaciji odnosov med EU in Libijo, če bo vprašanje zdravstvenih delavcev razrešeno. Dejal sem mu, da si bomo prizadevali za normalizacijo odnosov, v interesu Evrope, Libije in Afrike," je Barroso pojasnil novinarjem v Bruslju.
Barroso in Sarkozy sta se tudi zavezala, da bosta storila vse, kar je v njuni moči, za pomoč otrokom, obolelih za aidsom. Libijskim voditeljem sta izrazila globoko hvaležnost ter se zavzela za vzpostavitev boljših pogojev za zdravljenje otrok, obolelih za aidsom v Libiji. Sarkozy je še zatrdil, da niti Francija niti EU nista plačali za izpustitev obsojenih.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.