Simon Lewis, avstralski reševalec, se je kot prostovoljec za deset dni pridružil reševalcem na turški obali, da bi pomagal pri reševanju beguncev v Egejskem morju. Kar je doživel v teh nekaj dneh, ne bo nikoli pozabil, pravi.
Hats off to St Kilda lifesaver Simon Lewis, volunteering to help refugees on Lesbos https://t.co/5RLXrG82OR
— Vanessa Murray (@MsVanessaMurray) January 25, 2016
"Ko smo se nekega dne približali gumijastemu čolnu, se je ena od prestrašenih žensk obrnila proti meni. Vidno izmučena je iz čolna, ki je bil nabito poln ljudi, dvignila svojega majhnega otroka in mi ga pomolila, češ da naj ga vzamem," opisuje enega od bolečih trenutkov. Kot pravi, mu je srce govorilo, naj ga vzame, a tega ni smel storiti. Če bi sam vzel otroka, bi se to smatralo kot pomoč pri tihotapljenju, je za news.com.au pojasnil Lewis.
"Zrla sva drug v drugega in mislil sem si "potegni ga nazaj k sebi, ženska". Lahko bi ji padel v hladno vodo. Otroci pa ne zdržijo dolgo v njej," pravi. "Če bi bil otrok že v vodi, ko smo prišli, bi ga sicer lahko zgrabil. Odločitve so težke, saj si tam, da rešuješ življenja, ne pa da pomagaš tihotapcem," še dodaja. Čoln z žensko in otrokom je nadaljeval svojo pot proti obali.

Avstralski prostovoljec je tako kot ostali pomagal ogromno ljudem, v komaj desetih dneh so z njegovo pomočjo na varno spravili vsaj 500 ljudi. Iz vode je vlekel majhne dečke in deklice, deležen pa je bil tudi številnih toplih objemov njihovih staršev. A vsi primeri se niso končali dobro.

'Gledali smo, kako se utapljajo, in nismo mogli pomagati'
Lewis opisuje dan, ko so s kolegi z daljnogledi opazovali nabito poln čoln beguncev, ko se je ta v razburkanem morju nenadoma prevrnil. Nekaj sto metrov od turške obale so se ljudje utapljali. "Pred našimi očmi. Gledali smo, kaj se dogaja, a nismo mogli pomagati. Težko se je bilo sprijazniti s tem, pozabiti pa je nemogoče," pravi.

Ob obali Turčije utonilo najmanj 39 migrantov
Najmanj 39 migrantov, med njimi več otrok, je danes utonilo, ko je v Egejskem morju na poti iz Turčije v Grčijo potonila njihova ladja, poročajo turški mediji ob sklicevanju na turško obalno stražo. Iz morja so sicer rešili 75 ljudi. Pogrešanih naj bi jih bilo še okoli 20.
Migranti iz Sirije, Afganistana in Mjanmara so poskušali prečkati Egejsko morje med turškim okrožjem Ayvacik in grškim otokom Lezbos, turške medije povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Namestnik guvernerja province Canakkale, Saim Eskioglu, je povedal, da je 17-metrska ladja trčila v čeri kmalu po izplutju z obale. Kot je povedal, menijo, da je še več mrtvih v notranjosti ladje.
Prevrnjeno ladjo je mogoče videti kakih 50 metrov od obale, kjer potapljači obalne straže še vedno iščejo pogrešane. Na obali blizu mesta Ayvacik je videti trupla, pa tudi raztresene reševalne jopiče in drugo lastnino prebežnikov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Mnogi rešeni migranti so v bolnišnici zaradi podhladitve.
Aretirali so Turka, ki ga sumijo, da je organiziral pot, je poročala turška tiskovna agencija Dogan, piše britanski BBC.
Do nesreče prihaja le dva dni po tem, ko je utonilo 25 migrantov, med njimi deset otrok, blizu grškega otoka Samos.
Mednarodna organizacija za migracije je v petek sporočila, da je v prvih 28 dneh letošnjega leta Evropo prek Sredozemlja doseglo 55.528 migrantov. V istem obdobju je organizacija zabeležila 244 smrti migrantov na morju.
V Turčiji je okoli tri milijone beguncev, ki so večinoma iz Sirije. Mnogi plačajo tihotapcem več tisoč dolarjev, da jih prepeljejo v Grčijo, od koder nato nadaljujejo pot proti severu Evrope, večinoma v Nemčijo in skandinavske države.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.