Avstralski obrambni minister Stephen Smith je danes napovedal "bolečo preiskavo" zaupnih dokumentov o vojni v Iraku, ki jih je v soboto objavila spletna stran Wikileaks. Smith je napovedal ustanovitev posebne delovne skupine, ki bo pregledala dokumente.
Po besedah obrambnega ministra bo objava dokumentov Avstralijo sicer verjetno manj prizadela kot glavni koalicijski partnerici med vojno v Iraku, ZDA in Veliko Britanijo, vseeno pa "obstaja velika nevarnost, da bo ogrozila varnost naših operacij".
Ta objava "potencialno ogroža ljudi, ki so nam pomagali v preteklosti", je dejal Smith, obenem pa opozoril, da Avstralija v Iraku nima več svojih sil ali vojaškega osebja. Iz države so se namreč umaknili julija 2009.
Smith je še spomnil, da so avstralske oblasti skrbno preučile tudi dokumente o vojni, ki jih je Wikileaks objavil julija, in ugotovile, da "avstralski sodelavci in interesi" takrat niso bili ogroženi.
'Navedbe skrajno resne'
Namestnik britanskega premiera Nick Clegg pa je danes dejal, da so obtožbe glede delovanja ameriških sil med vojno v Iraku, ki jih je objavila spletna stran Wikileaks, skrajno resne.
Clegg je za televizijsko hišo BBC dejal, da javnost čaka na uraden ameriški odgovor na pretresljive obtožbe o ravnanju ameriških in koalicijskih vojaških enot, potem ko je spletna stran Wikileaks objavila 400.000 tajnih dokumentov ameriške vojske o vojni v Iraku.
"Obžalovanja vredno je, kako so omenjeni podatki prišli v javnost, vendar menim, da so navedbe v njih skrajno resne. Pričakujem, da bodo ZDA dale svoj odgovor. Vsakršna namigovanja na to, da so bila kršena osnovna pravila vojskovanja, ali na to, da so bile dopuščene kakršne koli oblike mučenja, so zelo resna in morajo biti preiskana," je dejal Clegg.
Kot je še dodal, je bila odločitev Velike Britanije, da se marca 2003 pridruži ameriški invaziji na Irak, po njegovem mnenju nezakonita.
Danci brez komentarja, dokler ne zaključijo svoje preiskave
Tudi danska vojska je sporočila, da bo preučila tajne dokumente ameriške vojske o vojni v Iraku, saj so v njih tudi poročila o kršitvah danskih vojakov. Predstavnik danske vojske Torben Kjedsen je povedal, da želijo dokumente preveriti in jih primerjati s svojimi, do takrat pa jih ne bodo komentirali.
Po poročanju danskih medijev dokumenti razkrivajo, da so danske vojaške enote, ki so v Iraku delovale med letoma 2003 in 2007, iraškim oblastem kljub opozorilom, da bodo ti izpostavljeni mučenju in zlorabam, izročile več kot 60 zapornikov.
Spletna stran Wikileaks je v soboto objavila okoli 400.000, večinoma zaupnih ameriških vojaških dokumentov o vojni v Iraku, ki med drugim razkrivajo nove podrobnosti o številu ubitih Iračanov, zlorabah ujetnikov in vlogi Irana. ZDA so bile nad objavo ogorčene, saj naj bi s tem ogrožali številna življenja, za Iračane pa zgodbe o zlorabah niso nič novega.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.