ZDA danes tudi uradno končujejo bojne operacije v Iraku. Zadnje ameriške bojne enote so Irak zapustile že minuli teden, tako da je tam zdaj manj kot 50.000 ameriških vojakov, najmanj po začetku ameriške invazije pred več kot sedmimi leti. Osredotočili se bodo na usposabljanje iraških varnostnih sil in pomoč pri boju proti teroristom. 1. septembra se bo misija ZDA v Iraku iz operacije Iraška svoboda preimenovala v operacijo Nova zora.
Nova zora namesto Iraške svobode
Do konca leta 2011 naj bi Irak v skladu z napovedmi ameriškega predsednika Baracka Obame zapustili vsi ameriški vojaki. Obama je umik iz Iraka utemeljil z okrepljenim protiterorističnim bojem v Afganistanu.
Al Maliki: Iraške sile so sposobne zagotavljati varnost
Konec ameriških bojnih operacij v Iraku predstavlja velik izziv za iraške oblasti, ki bodo morale prevzeti večjo odgovornost za varnost v državi. Tega se zaveda tudi iraški premier Nuri al Maliki, ki je danes nagovoril sodržavljane. "Iraške sile so sposobne zagotavljati varnost v državi," je zatrdil. Ob tem je izrazil prepričanje, da si bodo današnji dan "zapomnili vsi Iračani, saj bo Irak postal suverena in neodvisna država".
Obžaluje pa, da so "soočeni s kampanjo skepticizma, katere cilj je preprečiti umik" ameriških sil.
V zadnjem času več napadov
Odhod ameriških vojakov so uporniki v Iraku očitno že izkoristili, saj se je v zadnjem času povečalo število napadov. Pred dnevi je državo pretresla serija bombnih eksplozij, ki so zahtevale več deset življenj.
Al Maliki je porast nasilja označil za dejanja obupa in ga pripisal "ostankom stranke Baas in Al Kaidi". Z okrepljenimi napadi naj bi namreč po njegovem želeli pokazati, da še obstajajo.
Irak sredi politične krize
Al Maliki se je sicer danes v Bagdadu sestal z ameriškim podpredsednikom Joejem Bidnom, ki je v ponedeljek prispel na svoj že šesti obisk v Iraku od januarja 2009. Tokrat ga želi izkoristiti za poziv iraškim politikom, vključno z al Malikijem in njegovim glavnim tekmecem, nekdanjim premierjem Ajadom Alavijem, naj čim prej poiščejo izhod iz slepe ulice, v katero so zašli.
Skoraj pol leta po parlamentarnih volitvah Iračani namreč še vedno ostajajo brez vlade, ob tem pa so glavne politične stranke, ki se vse od volitev prepirajo, prejšnji teden povsem ustavile koalicijska pogajanja. Tako Alavi kot al Maliki trdita, da imata pravico do oblikovanja nove vlade.
Obama govoril z Bushem
Obama se ob uradnem zaključku bojnih operacij za odhod v Irak ni odločil, bo pa ob tej priložnosti iz Ovalne pisarne Bele hiše nagovoril sodržavljane. Nagovor je napovedan za 4. uro v sredo zjutraj po srednjeevropskem času.
Še pred tem je predsednik obiskal ameriške vojake, ki so bili ranjeni v spopadih, ter se srečal z vojaki, ki so se nedavno vrnili iz Iraka. Na poti v Teksas pa je po telefonu govoril tudi s svojim predhodnikom Georgeom Bushem, ki je sprožil invazijo na Irak. Pogovor je trajal nekaj minut, iz Bele hiše pa drugih podrobnosti niso sporočili.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.