
Enostransko razpisani ali bojkotirani referendum namreč ne bi bil pravnomočen, je v četrtek zvečer za črnogorsko televizijo povedal Miroslav Lajčak, ki je v sredo podal predlog, ki predvideva, da bi bil referendum 14. maja, za veljavnost izidov referenduma pa bi bila potrebna kvalificirana večina 55 odstotkov vseh udeležencev. S tem je pri oblasteh v Podgorici sprožil nejevoljo, Lajčak pa kljub temu pričakuje, da bodo spoštovali predlog EU.
Črnogorski premier Milo Đukanović je medtem pojasnil, da je prepričan v zmago privržencev samostojnosti Črne gore, tudi pod evropskimi pogoji. "Imamo večino, ki jo lahko dokažemo po katerem koli modelu," je prepričan Đukanović, ob tem pa dodal, da evropski predlog vsebuje "konstrukcijsko napako", ki lahko v Črni gori povzroči nestabilnost.
Evropski predlog je pred tem že kritiziral črnogorski predsednik Filip Vujanović, ki meni, da predlog EU "ne spoštuje enakovrednosti glasov", ob tem pa je poudaril, da bo končno odločitev o kvalificirani večini sprejel črnogorski parlament. Opozicija, ki se zavzema za ohranitev zveze držav SČG, pa predloga še ni komentirala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.