
Ameriški predsednik George Bush je bil na drugem televizijskem soočenju proti demokratskemu predsedniškemu kandidatu Johnu Kerryju precej bolj živahen kot njegov nasprotnik in se je nekajkrat celo pošalil z občinstvom.
Kandidata sta udrihala drug čez drugega glede vojne v Iraku, ekonomije, zdravstva, okolja, splava in vojne proti terorizmu, obe kampanji pa sta na koncu trdili, da je zmagal njun kandidat. Na prave ankete bo potrebno še počakati, vendar pa je instantna televizije ABC pripisala zmago Kerryju s 44 odstotki, proti Bushevim 41 odstotkom, pri čemer je bilo anketiranih tri odstotke več demokratov. Ne glede na to pa je debata pustila za sabo vtis, da sta se oba utrdila vsak na svojem bregu, kar še posebej velja za Busha.
Bush je v St. Louis prišel z nalogo, da zaustavi drsenje v anketah, ki ga je sprožil njegov slab nastop v Miamiju. Z vidika povprečnega ameriškega volivca mu je to morda tudi uspelo, saj je kot ponavadi govoril preprosto in poenostavljeno.
Irak je bil tudi tokrat v ospredju

Najostrejša debata je potekala glede Iraka in celotnega pogleda na ameriško zunanjo politiko in njeno vlogo v svetu. Gledalci so dobili vtis, da bo Bush najprej zbombardiral vse, ki jih bo sumil, da lahko ogrozijo varnost ZDA, Kerry pa bo najprej skušal zbrati okrog sebe čimveč zaveznikov in problem urediti po mirni poti. V tem je tudi bistvo Kerryjeve kritike Bushevemu pristopu do Iraka, zaradi česar ga republikanci obtožujejo cincanja. Kerry je skušal ponovno razložiti, da je v senatu leta 2002 glasoval za podelitev vojnih pooblastil predsedniku, ampak zato da mu bo s tem utrdil položaj na pogajanjih v ZN in nasproti režimu Sadama Huseina. Senator je dejal, da je Bush prelomil besedo glede Iraka in pohitel v vojno brez načrta za zmago v miru. Bush se je izgovarjal na vojaške voditelje, ki so mu zagotavljali, da imajo v Iraku vse potrebno in ni niti za milimeter popustil pri stališču, da je bilo vse, kar je naredil, prav. Edino napako so storili obveščevalci, ki so napačno ocenili, da Irak ima nevarno orožje.

Potem ko je Kerry Busha obtožil, da je šel v Irak sam brez zaveznikov, je Bush skočil s stola in prekinil voditelja debate Charlesa Gibbsona in začel kričati: "Povejte to Tonyju Blairu, če smo res šli sami. Povejte to Tonyju Blairu. Povejte to Silviu Berlusconiju, Aleksandru Kwasniewskemu," je dejal Bush.
Kerry pa ga je opozoril, da ima koalicijo, ki jo je zapustilo že osem držav, in dejal, da če bi Bush ravnal preudarno, potem ameriškim davkoplačevalcem ne bi bilo potrebno plačati 200 milijard dolarjev za Irak, Osama bin Laden pa bi bil že mrtev ali v zaporu. Bush je Kerryja znova obtožil cincanja, Kerry pa je odgovoril z domislico, da Bush v Iraku ni našel orožja za množično uničenje, zato je iz svoje predsedniške kampanje naredil orožje za množično zavajanje. Ponovno je zatrdil, da je vedno imel isto stališče do Iraka ter da ga imajo ljudje za cincarja le zaradi Bushevega zavajanja.
Glede zunanje politike je Bush na lastno pobudo izražal nasprotovanje Mednarodnemu kazenskemu sodišču in po ovinku priznal, da ZDA danes v svetu niso na višku priljubljenosti.
Vedno vroča tema: davčna politika

Kerry je Busha obtožil, da ljudi zastrašuje s tem, ko jih skuša prepričati, da senator ni sposoben za predsednika, Bush pa je vztrajal, da Kerryju ne gre zaupati. To je prišlo še posebej do izraza med dvobojem glede davčne politike. Kerry je na prošnjo člana občinstva pogledal naravnost v kamero in obljubil, da ne bo zvišal davkov nikomur, ki zasluži manj kot 200.000 dolarjev na leto. Bush pa je takoj nato zatrdil, da mu ne gre zaupati. "Jasno, da vam bo dvignil davke, saj drugače ne bo mogel plačati vsega, kar vam obljublja." Demokratski kandidat pa je Busha nenehno obtoževal, da skrbi le za najbogatejše, in obljubil, da bo z zvišanjem davkov za dva odstotka najbogatejših Američanov proračun dobil dovolj denarja za vse, kar napoveduje, med drugim zdravstveno in šolsko reformo ter znižanje davkov za srednji razred. Proračunski primanjkljaj, ki sedaj znaša 422 milijard dolarjev naj bi se tako v naslednjih štirih letih prepolovil.
Zdravstvo, varstvo okolja, pravica do splava in imenovanje vrhovnih sodnikov
Pri vprašanju zdravstva se je bolje obnesel Kerry, ki je zatrdil, da bo upokojencem omogočil nakup cenejših ameriških zdravil v Kanadi, Bush pa je dejal, da o tem še razmišlja. Bush je sicer leta 2000 zatrdil, da je uvoz cenejših ameriških zdravil iz Kanade dobra zamisel, sedaj ga skrbi, če niso to neka zdravila iz tretjega sveta. Kerry je to takoj izkoristil za obtožbo, da Bush dela za velika farmacevtska podjetja.
Najbolj zabavno za gledalce pa je bilo vprašanje varstva okolja, kjer je Bush našteval "dosežke" svoje administracije, Kerry je naštel vse napake in med drugim, obljubil da bo vrnil ZDA v Kjotski protokol proti segrevanju ozračja.

Američani si Busha predstavljajo kot globoko vernega človeka, ki ga vera vodi tudi pri njegovih odločitvah v Beli hiši. Kerry pri tem malce zaostaja, zato je spomnil, da je katolik. Vendar pa vera ne bo vodila njegove politike. Na vprašanje, ali bo dovolil proračunsko financiranje splava, je Kerry odgovoril na dolgo in široko. Kerry je v bistvu odgovoril pritrdilno za tiste revne ženske, ki si tega ne morejo privoščiti in med drugim napovedal, da bo obnovil ameriško financiranje organizacij, ki se v tujini ukvarjajo z načrtovanjem družin. Bush je bil neposreden in je dejal, da proračun ne bo plačeval za splave. Vprašanje pravice do splava je vedno del vprašanja o imenovanju vrhovnih sodnikov. Bush se je najprej pošalil, da ne pove, koga bo imenoval za naslednjega vrhovnega sodnika, nato pa se zapletel v nejasen odgovor. Kerry je spomnil, da je Bush že večkrat povedal, da sta njegov ideal Clarence Thomas in Antonin Scalia, dva najbolj konservativna vrhovna sodnika. Sam pa bo imenoval sodnika, ki bo razlagal ustavo v skladu z zakonom, pozabil pa je pomiriti ženske, da tudi takšnega, ki bo podpiral pravico do splava.
Ne gre brez "bušizmov"
Bush pa ne bi bil Bush, če ne bi tudi tokrat poskrbel za "bušizem". Ko je zavračal namigovanja o možnosti uvedbe splošne vojaške obveznosti oziroma vpoklica, je dejal, da se tovrstne obtožbe pojavljajo po "internetih", kar je izzvalo nekaj nasmeškov pri občinstvu.
Zadnje soočenje predsedniških kandidatov bo prihodnjo sredo v mestu Tempe v zvezni državi Arizoni.