Ameriški predsedniški kandidati so se v petek, po strankarskih zborovanjih v Iowi, nemudoma preselili v New Hampshire, kjer jih v torek prihodnji teden čakajo primarne strankarske volitve. Demokrat Barack Obama in Mike Huckabee iz Iowe prinašata zmagovalne lovorike, hkrati pa sta postala glavni tarči napadov svojih nasprotnikov. Že danes se bodo tako republikanci kot tudi demokrati ločeno pomerili na televizijskem soočenju.
Volivci New Hampshirea in ZDA bodo imeli tako priložnost videti kandidate na soočenju televizije ABC, ki je pri republikancih dovolila udeležbo Huckabeeja, Romneyja, Giulianija, McCaina, Thompsona in Paula. Rdeči karton je dobil kongresnik iz Kalifornije Duncan Hunter, ki ne izpolnjuje pogojev. To je najmanj četrto mesto v Iowi ali pa najmanj pet odstotkov podpore v anketah New Hampshirea ali po vseh ZDA.
Od demokratov se bodo pomerili Obama, Clintonova, Edwards in guverner Nove Mehike Bill Richardson. ABC je zaprla vrata kongresniku iz Ohia Dennisu Kucinichu in nekdanjemu senatorju iz Aljaske Mikeu Gravelu, potem ko sta ji senatorja Joe Biden iz Delawarea in Christopher Dodd iz Connecticuta olajšala delo z odstopom od kampanje po slabem rezultatu v Iowi. Format soočenja naj bi bil bolj zanimiv, saj bodo kandidati polovico od 90 minut presedeli za mizo in se "sproščeno" pogovarjali.
Danes bodo sicer potekala tudi republikanska strankarska zborovanja v Wyomingu, ki nikogar ne zanimajo. Po New Hampshireu pa bo znova zanimivo 15. januarja na volitvah v Michiganu.
Američani si želijo sprememb
Sporočilo, ki prihaja iz Iowe, je jasno in enostavno, da bolj ne more biti. Američani si želijo sprememb v Beli hiši in Washingtonu ter manj strankarskih razprtij. Udeleženci strankarskih zborovanj v Iowi so prepričani, da te lahko prineseta sveža kandidata, kot sta senator iz Illinoisa Obama in nekdanji guverner Arkansasa Huckabee. Želja po spremembah mora bolj skrbeti republikance, kar se je videlo tudi po številu udeležencev zborovanj. Demokratskih se je udeležilo 239.000 volivcev, republikanskih pa le 116.000.
Kljub zmagi v Iowi pa Huckabee nima veliko možnosti v New Hampshireu, kjer so volivci znani po svojeglavosti, v skladu z državnim geslom: "Živi svobodno ali pa umri!". Veliki poraženec Iowe, nekdanji guverner Massachusettsa Mitt Romney, ki je kljub grmadi porabljenih dolarjev osvojil le drugo mesto, je opozoril, da v New Hampshireu med republikanci ne bodo prevladovali pripadniki krščanske desnice. Takšnih je bilo v Iowi več kot polovica in večina je volila baptističnega pridigarja Huckabeeja, namesto mormona Romneyja.
Ta je zato ost napadov nemudoma usmeril v senatorja iz Arizone Johna McCaina, ki je v Iowi osvojil približno enako število glasov kot nekdanji senator iz Tennesseeja Fred Thomspon na tretjem mestu. V anketah sta na vrhu Romney in McCain in, če Romneyju ne uspe niti v New Hampshireu, je njegova kampanja pokopana. Thompsona v New Hampshire niti ne bo, ker ve, da nima možnosti in bo raje prepričeval volivce v Južni Karolini, kjer bodo republikanska strankarska zborovanja 19. januarja. Prav tako ne bo opazen niti nekdanji župan New Yorka Rudya Giuliani, ki stavi na zmage v kasnejših velikih državah.
'Črna zmaga v beli Iowi'
Obama se je v četrtek vpisal v zgodovino kot prvi temnopolti kandidat, ki mu je uspelo zmagati v "beli" Iowi, kar je dobra popotnica tudi za splošne volitve. Nekdanji senator iz Severne Karoline John Edwards, ki je bil v Iowi drugi, je nemudoma začel prikazovati tekmo kot dvoboj med njim in Obamo, kot da tretjeuvrščene iz Iowe, senatorke iz New Yorka Hillary Clinton več ni v igri. Edwards razlaga, da si volivci želijo sprememb, ona pa predstavlja status quo. Za Obamo pa je dejal, da je njegov pristop do sprememb bolj akademski in filozofski.
Clintonova, ki je pred Iowo vodila v anketah New Hampshirea, je prav tako prešla v ofenzivo le proti Obami in dejala, da so njegova stališča težko razvidna. Clintonova mora napadati in uspeti v New Hampshireu, drugače se lahko prav tako poslovi od kampanje. Obama pa bo moral dokazati, da zna sprejemati in vračati udarce, drugače njegova zmaga med demokrati proti republikancu ne bo veliko vredna, ker ga bodo povozili, kot so leta 2000 Ala Gora in leta 2004 Johna Kerryja.
V New Hampshireu bo zelo pomembno opazovati odločanje neodvisnih volivcev, na katere računajo tako Obama kot McCain in republikanski kongresnik iz Teksasa Ron Paul, ki je bil v Iowi peti. Če bo večino pobral Obama, tako kot v Iowi, bo to dodaten znak, da se republikancem novembra na splošnih volitvah ne obeta nič dobrega.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.