Generalna skupščina Združenih narodov je 20. junij s posebno resolucijo leta 2000 razglasila za svetovni dan beguncev. Letošnje peto praznovanje na različnih koncih sveta poteka pod naslovom Pogum. Po podatkih Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) je trenutno zaradi vojn, genocidov, etničnega in verskega preganjanja po svetu razseljenih 19 milijonov beguncev.
Zapustiti dom in vse, kar si gradil celo življenje, terja velik pogum, ob svetovnem dnevu beguncev opozarjajo v UNHCR. Pogum je potreben tudi za spopadanje z zavrnitvami na mejah in mučnim uveljavljanjem pravice do azila. Nato sledi soočenje z dolgimi birokratskimi postopki, iz katerih se le stežka razvije status begunca, ki končno nudi nekaj pravic. Še bolj pogumno pa je začenjanje življenja na novo v tujem okolju, so sporočili iz društva za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto. Zapisali so tudi, da vse več dogodkov v "razvitem svetu" opozarja, da danes nobena država ni povsem varna in da "biti begunec" ni nekaj, kar se zgodi le drugim.
Novi visoki komisar za begunce, bivši ministrski predsednik Portugalske Antonio Guterres je v svoji izjavi ob svetovnem dnevu beguncev dejal: "V zadnjih pet in pol desetletjih je imel Visoki komisariat ZN za begunce čast in odgovornost pomagati 50 milijonom ljudem pri ponovni vzpostavitvi njihovih življenj. V zgodovini UNHCR smo bili konstantno navdihnjeni z neverjetnim pogumom beguncev, ki jim pomagamo in jih varujemo. Medtem, ko se posamezne zgodbe beguncev med seboj razlikujejo in je vsako trpljenje osebno, je vsem skupen velik pogum - pogum ne samo preživeti, temveč tudi na novo zgraditi uničena življenja."
Guterres nadalje ugotavlja, da je varnost v današnjem svetu vse težje najti. Medtem ko države v razvoju, ki si to najmanj lahko privoščijo, gostijo večino svetovne begunske populacije, je veliko držav razvitega sveta vedno strožjih, ko je govor o azilu. "Vsi nosimo odgovornost zagotoviti, da tisti, ki resnično potrebujejo mednarodno zaščito, to tudi dobijo," so izjavo visokega komisarja za begunce predstavili v predstavništvu UNHCR v Sloveniji.
Na svetu je približno 19 milijonov oseb v mandatu UNHCR (beguncev, prosilcev za azil, notranje razseljenih oseb, oseb brez državljanstva itd.). V nekaterih delih sveta obstaja trend upadanja njihovega števila. V letu 2004 je število prosilcev za azil v petdesetih razvitih državah padlo za 22 odstotkov v primerjavi z letom 2003, v Evropski uniji pa za 19 odstotkov. V Sloveniji, tako kot tudi v nekaterih drugih posameznih državah članicah EU, pa je prišlo v minulih letih do rahlega porasta števila prošenj za azil. V primerjavi števila vlog za azil v Sloveniji s številom vlog v sosednjih državah, pa so številke pri nas še vedno precej skromne, so sporočili s predstavništva UNHCR v Sloveniji.
V minulih letih je Slovenija veliko vložila v izgradnjo vsestranskega sistema naslavljanja potreb beguncev in prosilcev za azil. Vseeno pa v UNHCR menijo, da bi bilo za vzdrževanje tega sistema in njegov dolgoročni obstoj v prihodnosti potrebno več vložiti v kapacitete - v osebje, nastanitvene zmogljivosti in izobraževanje. Obenem je UNHCR mnenja, da bi Slovenija lahko vložila veliko več - tako finančno, kot z vidika poglobitve sodelovanja - tudi v nevladne organizacije v Sloveniji.
Slednje imajo ključno vlogo v dopolnjevanju podpore, ki jo prosilcem za azil in beguncem nudi država. Četudi je bilo doseženega že veliko, obstaja v primeru, da v sistem ne bo več nadaljnjih investicij, resna možnost, da Slovenija na nekaterih področjih ne bo več v skladu z mednarodnimi standardi spoštovanja obveznosti države do prosilcev za azil in beguncev, menijo v predstavništvu UNHCR v Sloveniji.
Hanžek: Nezakonita izjava
Izjava, ki jo morajo prosilci za azil, podpisati ob prihodu v azilni dom, je namenjena preprečevanju zlorabe azilnega postopka, je na posvetu, ki je potekal ob svetovnemu dnevu beguncev, povedal predstavnik sektorja za azil na Direktoratu za migracije Matjaž Dolžan. S podpisom izjave se prosilec zaveže, da se v primeru, če zapusti dom, odreka prošnji za azil.
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek opozarja, da je zahtevanje podpisa, ki nima podlage v zakonodaji, protizakonito. Obrazložitev Dolžana, da je izjava poskus preprečevanja zlorabe azilnega postopka, je le slab izgovor, je prepričan Hanžek. "Ne moreš na splošno človeka obtožiti, da bo nekaj zlorabljal, temveč kaznuješ tistega, ki to zlorabi. Ne moreš neke cele skupine obtožit zlorabe, saj to že meji na diskriminacijo," je prepričan ombudsman.