Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) je sporočila, da bo ob 20. uri po srednjeevropskem času iz varnostnih razlogov zaprla evropski zračni prostor za letala vrste boeing 737 MAX-8 in 737 MAX-9 po dveh smrtonosnih nesrečah tega tipa letala v petih mesecih.
Agencija za oba tipa letal zapira evropski zračni prostor ne glede na to, ali so letala poletela iz EU ali tretjih držav, ne glede na destinacijo ter ne glede na to, ali gre za evropske ali tuje letalske družbe, piše na spletni strani agencije.
Medtem pa so omenjenemu tipu letal zračne prostore že zaprle države. Singapur, sicer eno najpomembnejših letalskih vozlišč v tistem delu sveta, je kar vsem Boeingovim "maxom" na svojem edinem letališču prepovedal tako vzletanje kot pristajanje. Zgledu je sledila tudi Avstralija, ki je omenjenim letalom prav tako zaprla svoj zračni prostor, zadnja novica pa je, da se je za podoben ukrep danes odločil tudi britanski letalski regulator. Velika Britanija je prepovedala vse prihode, odhode in prelete letalom boeing 737 MAX, a le tistim z oznako 8.
Največji udarec za Boeing pa je nedvomno odločitev Kitajske, da prizemlji vseh 94 letal 737 MAX v lasti njenih letalskih družb. Kitajski trg je namreč za največjega ameriškega proizvajalca letal izjemnega pomena, analitiki pa zaradi omenjene odločitve napovedujejo novo poglabljanje trgovinskega spora na relaciji Peking–Washington.
Da bodo omenjena letala pustili na tleh, je sporočila tudi vrsta letalsih družb.
V Združenih državah, Boeingovi domovini, o tako drastičnih ukrepih po pričakovanjih ne razmišljajo. Ameriška Zvezna uprava za letalski promet (FAA) je že v ponedeljek sporočila, da letal ne bodo prizemljili, podprle pa so jo tudi največje letalske družbe. Pri Southwest Airlines, kjer so naročili največ boeingov 737 MAX-8, so sporočili, da "zaupajo v varnost flote". V njej je 34 tovrstnih letal. American Airlines leti s 24 in tudi oni bodo počakali na izsledke preiskave nesreče, preden bodo ukrepali.
FAA pri preiskavi nedeljske nesreče pri Adis Abebi, ki je zahtevala 157 življenj, sodeluje z Etiopijo, tja pa je šla tudi ekipa ameriškega Nacionalnega odbora za varnost v transportu (NTSB).
Obenem je FAA Boeingu ukazala, naj do konca aprila uvede posodobitve glede računalniškega programa proti izgubi potiska in sistema manevriranja, poroča STA. V podjetju so v ponedeljek obljubili, da bodo programsko posodobitev zagotovili v nekaj tednih. Sporočili so, da so razvili izboljšan nadzorni program, ki bo "že varno letalo, naredil še bolj varno", naložili pa ga bodo na vsa letala tipa 737 MAX. Na posodobitvah so začeli delati po oktobrski nesreči letala Lion Air v Indoneziji, ki je zahtevala 189 življenj.
Letalska družba Boeing si trudi povrniti tako ugled kot tudi finačno stabilnost, potem ko so njene delnice včeraj izgubile več kot desetino vrednosti, a se nato pobrale in trgovanje končale dobrih pet odstotkov "v minusu".
Po svetu sicer leti več kot 300 boeingov 737 MAX, od leta 2017 pa je družba dobila kar 5000 naročil. Letala naj bi bila tišja, imela naj bi tudi boljši izkoristek goriva.
Enako letalo, dve nesreči, 346 mrtvih
Konec oktobra je v Indoneziji 13 minut po vzletu strmoglavilo letalo družbe Lion Air s 189 ljudmi na krovu, v nedeljo se je podobna nesreča zgodila v Etiopiji. Letalo je na tla zgrmelo po zgolj šestih minutah leta, tudi v tem primeru pa so umrl vsi na krovu. V obeh primerih je šlo za novo letalo boeing 737 MAX-8. Uradnih dokazov, da sta nesreči povezani, sicer še nimajo.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.