Poročilo o strmoglavljenju etiopskega letala družbe Ethiopian Airlines v Adis Abebi naj bi kazalo na velike podobnosti z nesrečo nizkocenovnega prevoznika Lion Air. Pilota na letalu, ki je strmoglavilo v Etiopiji, sta se ves čas leta ’borila’ z avtomatiziranimi sistemi na letalu, poroča CNN, ki se je dokopal do preliminarnega poročila o letalski nesreči.
Generalni direktor Boeinga Dennis Muilenburg je dejal, da jim je žal za življenja, izgubljena v nesrečah letal 737 max: "Te tragedije pestijo naše misli in srca. Vsem svojcem potnikov in posadke na krovu leta Lion Air 610 in Ethiopian Airlines 302 izrekamo sožalje."
Pilot leta Ethiopian Airlines naj bi svojemu kopilotu trikrat zaklical "dvigni nos" (pull up). Oba pilota sta potem poskušala dvigniti nos letala, ampak jima ni uspelo prevzeti nadzora. Sistem za preprečevanje prevlečenega leta je nos letala potisnil navzdol kar štirikrat.
Potem ko sta pilota obrnila letalo nazaj proti Adis Abebi, je avtomatski sistem letalo usmeril proti tlom. Vseh 157 ljudi na krovu je umrlo. Preliminarno poročilo o nesreči po poročanju CNN sicer posebej ne omenja sistema MCAS.
V časopisu Wall Street Journal so objavili ugotovitve, da sta pilota ravnala v skladu z navodili za ravnanje v primeru pobeglega trim sistema, ki v normalnih okoliščinah skrbi, da je letalo poravnano v težišču in da pilotu ni treba na krmilu držati konstantnega pritiska, da letalo leti v želeni smeri.
Boeing priznal odgovornost
Boeing že spreminja sistem, saj je prepoznal in priznal podobnosti med dvema nesrečama. "Preliminarno poročilo vsebuje podatke, da je imelo letalo napačen senzor za nadzor vpadnega kota kril, kar je aktiviralo sistem MCAS. To se je zgodilo tudi pri letu Lion Air 610," je zapisal v izjavi. Da bi zagotovil, da se to ne bo več zgodilo, je Boeing razvil programsko opremo, ki to napako odpravlja. Prav tako namerava vsem pilotom, ki bodo uporabljali ta sistem, nuditi obširno usposabljanje.
"Zgodovina letalske industrije kaže, da se vse nesreče zgodijo zaradi zaporedja dogodkov. Tako je tudi tokrat, in vemo, da lahko iz enačbe odstranimo vsaj en faktor," je dejal Muilenburg.
Dodal je, da se zaveda obupa družin, ki so v letalskih nesrečah izgubili svojce, in priznal, da napačno delovanje sistema MCAS še doda pritisk na že veliko delovno obremenitev pilotov. "Naša odgovornost je, da izločimo tveganje. Prevzemamo to odgovornost in vemo, kako to storiti," poudarja.
Generalni direktor Ethiopian Airlinesa Tewolde Gebremariam je za CNN dejal, da je prezgodaj, da bi vedeli, ali bo dopolnilna programska oprema, ki jo je razvil Boeing, dovolj za rešitev teh težav. Etiopska ministrica za promet Dagmawit Moges pa je dejala, da bodo letalskim agencijam predlagali, da preverijo, ali je Boeing naslovil vse težave v sistemih za nadzor leta, preden bodo dovolili vnovično operiranje teh letal.
Družina ene od žrtev toži Boeing
Družina 24-letne Samye Stumo, ki je bila ena od 137 žrtev v strmoglavljenju etiopskega letala, je vložila tožbo proti podjetju Boeing. Prav tako namerava vložiti tožbo proti Ameriški zvezni upravi za letalski promet (FAA). Tožbo je vložila v Chicagu, kjer ima sedež tudi podjetje.
Samya Stumo je bila v Afriki službeno – delala je kot zdravstvena svetovalka. Robert A. Clifford, eden od odvetnikov, ki predstavlja družino, je dejal, da se ta nesreča nikoli ne bi smela zgoditi. "Bližnjice, ki jih je ubiral Boeing, in njegov pohlep bodo v tej tožbi dokazani. Prav tako bo vidno njegovo neupoštevanje življenj potnikov, ki bi jih moral zaščititi."
Proti Boeingu je sicer tožbo vložilo že več kot 30 družin tistih, ki so umrli v nesreči leta Lion Air 610.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.