Ameriški proizvajalec letal Boeing je naročnikom novih potniških letal 737 max, ki so po nesreči v Etiopiji prizemljena po vsem svetu, določene dodatne varnostne instrumente prodajal posebej. Nekatere družbe se zato za njih niso odločale, saj tudi niso bili del obvezne varnostne opreme.
Pilota vmes brskala po priročniku, ker nista razumela, kaj se dogaja
Boeing je na primer posebej za doplačilo prodajal ključni sistem za opozarjanje pilotov, da dobivajo napačne informacije od sistema za avtomatično preprečevanje prevlečenega leta, ki je bil zajet s programom MCAS. Indikator za nedelujoč ali napačno delujoč senzor za merjenje vpadnega kota krila bi najverjetneje pilota opozoril, da različni senzorji med seboj niso usklajeni (npr. kontrolnik leta in indikator za hitrost, ki sta v pomoč pri prepoznavanju prevlečenega leta), in bi po določenih, prej dogovorjenih postopkih, najverjetneje morali zaklopiti sistem za avtomatsko trimanje letala in s tem tudi MCAS.
Preiskava nesreče Lion Aira, v kateri je umrlo 189 ljudi, je ugotovila, da sta se pilota borila z lastnim letalom, ki je več kot 20-krat spustilo nos proti zemlji, pilota pa sta ga popravila nazaj in vmes brskala po priročniku za nujne postopke s 737 max 8, ker nista razumela, kaj se dogaja.
Program MCAS je v letalu dobival napačne informacije od senzorja, kam je usmerjen sprednji del letala. Računalnik je dobil informacijo, da letijo s previsokim vpadnim kotom, in ocenil, da lahko pride do prevlečenega leta, zato je nos letala potiskal navzdol. Pilota sta ga medtem skušala obrniti navzgor.
Boeing 737 ima že od nekdaj sistem za izklop elektronskega 'trim sistema', ki ga uporablja sistem MCAS za preprečevanje prevlečenega leta. Preiskovalci preučujejo razloge, zakaj v primeru obeh nesreč letal piloti najverjetneje niso izklopili tega sistema. Boeing je sicer šele po nesreči Lion Aira obvestil vse letalske družbe, da lahko MCAS-sistem izklopijo s pomočjo stikal za izklop pobeglega trim sistema.
Indonezijska letalska družba Garuda je preklicala nakup teh letal
Indonezijski nacionalni prevoznik Garuda se je medtem odločil za preklic naročila 49 boeingov 737 max 8, kar je po uradnih podatkih prvi preklic naročila tega modela. Kot so pojasnili v družbi, so izgubili zaupanje v ta model letala.
Eno takšno letalo je Garuda že prejela, še 49 pa jih je na poti. Skupna kataloška vrednost posla, sklenjenega leta 2014, je 4,9 milijarde dolarjev oziroma 4,25 milijarde evrov. Boeing bo v Indonezijo prihodnji teden poslal svoje predstavnike, ki naj bi Garudo skušali prepričati, da si ne premisli.
Sistem za opozarjanje bodo odslej vgrajevali v vsa letala
Boeing je v četrtek sicer sporočil, da bo sistem za opozarjanje na napačne informacije od zdaj vgrajeval v vsa letala. Preiskava nesreče Ethiopian Airlinesa, v kateri je 10. marca umrlo 157 ljudi, še poteka, vendar vse kaže na podobno težavo kot pri Lion Airu.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.