Razkritja družb Southwest Airlines in American Airlines, o katerih poroča CNN, kažejo, da so torej tudi v ZDA za pilote pripravili precej "luknjast" trening pred prehodom na nov tip letala.
"Na tečaju ni bilo inštruktorja, piloti so ga opravili sami na spletu," je dejal predstavnik sindikata v družbi Southwest Airlines Mike Trevino. Povprečno naj bi piloti za "izobraževanje" porabili od 56 minut do tri ure."MCAS je bil vgrajen v letala, a pilotom tega niso povedali," je še dejal Trevino. V družbi Boeing teh izjav (še) niso komentirali.
A v sindikatu vztrajajo – nismo vedeli, kako naj bi manevrirali, če se MCAS aktivira. Po dveh smrtonosnih nesrečah v tujini zdaj ameriški piloti vztrajajo, da potrebujejo dodaten trening, preden bodo poleteli. "Vse skupaj je neumno! Če bo na letalih oprema, ki je ne poznamo, odgovarjali pa naj bi za njene napake, potrebujemo primerne izkušnje," je dejal pilot Dennis Tajer iz združenja pilotov. Kot pravi, je sam potreboval 56 minut, da je "opravil tečaj". Bolj kot kratek čas, potreben za "seznanitev s spremembami", ga jezi, ker MCAS ni bil omenjen. "Takšni tečaji so za nas, izkušene pilote, običajno res dovolj. Imamo izkušnje, če potrebujemo dodatne informacije, vemo, kje jih najdemo. Ampak kaj mi pomaga, če v tem primeru vem, kje najdem informacije, če MCAS sploh ni omenjen?"
Avstralski strokovnjak za varnost Neil Hansford je presenečen, da Boeing in FAA dopuščata takšna pomanjkljiva "prešolanja". Po njegovem bi morali piloti na simulatorju preživeti vsaj 20 ur, da bi zadovoljivo poznali morebitne "trike" novega modela letala. Nov dizajn priljubljenega 737 je težišče rahlo premaknil nazaj, tudi zaradi večjih motorjev, zato je Boeing razvil sistem MCAS, ki s pomočjo sistema za trimanje letala, če bi se nos preveč usmeril navzgor (kar se je pogosto dogajalo pri vzletu), spremeni aerodinamični odklon višinskega krmila (naprej), kar bi pilotu pomagalo pri preprečevanju prevlečenega leta. Večji in višje postavljeni motorji so pri polni moči nos letala "dvigovali", kar bi lahko, predvsem pri vzletu, bilo nevarno. To tendenco naj bi MCAS omilil.
Plaz kritik je v zadnjih dneh na Boeing in FAA usmeril tudi znani pilot Chesley "Sully" Sullenberger III, znan po pristanku na reki Hudson, s katerim je potnikom na svojem letalu rešil življenje, potem ko ga je zadela jata divjih gosi. Po njegovem FAA naredi premalo, da bi bil nadzor nad proizvajalci letal zadovoljiv, še več, določene teste lahko izvajajo kar sami. Kot je dejal, je odnos med FAA in Boeingom preveč "prijazen".
Pilot nesrečnega letala naj ne bi imel primernega urjenja
Medtem mediji poročajo, da pilot letala Ethiopian Airlinesa, v nesreči katerega je umrlo 157 ljudi, pred tragedijo ni vadil na novem simulatorju.
Njegov kolega je za Reuters povedal, da je imel pilot trening predviden za konec marca – dva meseca potem, ko je družba dobila simulator.
V družbi vztrajajo, da jih Boeing ni obvestil o sistemu MCAS. O tem naj bi "več izvedeli iz medijev" kot od proizvajalca.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.