"Pomanjkanje kadra imajo vsi zdravstveni zavodi, kako jih rešujejo, je stvar vsakega posameznega zdravstvenega zavoda. UKC Maribor ima nadzorni organ, to je Svet zavoda. In prek Sveta zavoda bodo morali te stvari doreči. Sam kot minister poznam premalo organizacijsko shemo, strukturo, kako bi se zadevo dalo rešiti, a vendarle mislim, da rešitev je. Ampak kot rečeno, upravljanje, vodenje zdravstvenih zavodov je v domeni vsake bolnišnice posebej," je na novinarski konferenci povedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan. In ministrove besede so v UKC očitno vzeli resno, Svet zavoda bolnišnice je na četrtkovo redno sejo namreč v zadnjem trenutku umestil tudi to problematiko.
In kaj zdaj odgovarja vodstvo UKC? Kaj pravijo sindikati? V četrtek so se vendarle tudi ti odzvali. Pokojnih ne bodo prevažale medicinske sestre, kot je to urejeno po drugih bolnišnicah. Pa ne zato, ker ne bi želele, nasprotno, delo z umrlimi sodi k njihovemu delu, one so tiste, ki pokojnike oskrbijo na oddelkih, nenazadnje so se za to delo usposobile že v procesu izobraževanja, ampak zatakne se, odgovarjajo v sindikatu, pri logistiki. Ker da toliko časa, da bi jih odvažale na patologijo, na svojem delovnem mestu ne morejo biti odstotne. "Problem je v tem, da so popoldan in ponoči naše ekipe skrčene običajno na dva zaposlena. In ko mora eden od zaposlenih zapustiti oddelek, to pomeni, da bolniki ostanejo z enim zaposlenim, kar seveda ne za bolnika ne za zaposlenega ni varno. Problem je logistika, zato ker naša bolnišnica nima v vsaki kliniki oz. stavbi hladne sobe, kamor bi lahko prevoz pokojnika potekal par minut, zdaj je to eden in edini prostor v UKC, kjer se lahko transport razvleče tudi na pol ure," pravi Helena Fluher iz Sindikata delavcev v zdravstveni negi UKC Maribor.
In ker so se sestre uprle, je vodstvo to delo naložilo spremljevalcem bolnikov. Pripravili so jim celo nove pogodbe o zaposlitvi, kjer je med opisi del in nalog dodan občasni prevoz pokojnikov, a to so ljudje, ki delajo v 13. plačnem razredu. Njihova osnovna bruto plača je 705 evrov, razliko do minimalne jim plačuje država. A ni problem samo v denarju, pač pa v tem, da le-ti za takšno delo, odgovarja njihov sindikat, niso niti najmanj usposobljeni. To so nekdanji javni delavci in razen enega nima nihče od njih zdravstvene izobrazbe. "Spremljevalci pacientov so iz različnih poklicev, gradbeni tehniki, ekonomski tehniki, električarji, prodajalci, slaščičarji. Oni seveda niso usposobljeni za prevoz umrlih, se z umrlimi mogoče še nikoli niso srečali, tudi psihično niso pripravljeni. Gre tudi za zelo težko in zahtevno delo," odgovarja Darja Pernek iz sindikata UKC Maribor.
Po neuradnih informacijah naj bi to delo vendarle naložili medicinskim sestram, kljub temu da so se temu že uprle.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.