Islamska država zdaj grozi ''peščenim Benetkam'' ali mestu Palmira. Člani krvoločne skupine so se le nekaj kilometrov od starodavnega mesta, ki je na Unescovem seznamu kulturne dediščine, spopadli s sirsko državno vojsko. Mnogi se bojijo, da bo mesto doletela podobna usoda kot nekatera druga starodavna mesta in artefakte, ki so jih člani IS uničili, saj uničujejo vse, kar je zanje heretično.
Palmira je kraj sredi sirske puščave, nekako na pol poti med mediteransko obalo in reko Evfrat. Nastalo je ob karavanski poti in križišču več civilizacij ob oazi, ob kateri še danes rastejo datljeve palme in vrtovi. Mesto navdušuje z gozdom stebrov in arkad, unikatno mešanico grško-rimskega in perzijskega vpliva.
Od skromnih začetkov v 1. stoletju pred našim štetjem je Palmira počasi zrasla v pomembno mesto, za katerega so se potegovali številni. Zelo poznana je zgodba kraljice Zenobie, ki se je spopadla z rimskim vladarjem Aurelianom, takrat je bilo tudi zlato obdobje mesta. A s časoma so kraljico ujeli in jo poslali v Rim, mesto pa so rimski okupatorji opustošili, potem se nikoli več ni opomoglo. Za Rim je bilo mesto pomembno vojaško oporišče ob vzhodni meji imperija. Ob koncu 3. stoletja je karavanska pot zamrla, prav tako je zamrlo mesto, ki ga je prekril pesek.
V mestu so, podobno kot v Benetkah, zgradili obširno trgovsko mrežo, puščavski pesek je bilo njihovo morje, kamele pa njihove ladje. Da je trgovanje še kako cvetelo, dokazujejo številne najdbe, kot je denimo kitajska svila, v katere so bili zaviti posmrtni ostanki.
V Palmiri so razvili poseben umetniški stil, nekakšno mešanico, ki dokazuje mešanje tako vzhodnih kot zahodnih oblik in stilov. Mesto je že samo po sebi zelo ranljivo za vandalizem in kraje, saj številni artefakti ležijo na dosegu roke, če se ga bo lotil IS, pa bi lahko postal nova žrtev tragičnega konflikta.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.