Japonsko ministrstvo za zdravje je umaknilo cepivi proti pljučnici in meningitisu proizvajalcev Pfizer in Sanofi-Aventis, potem ko so po cepljenju umrli štirje dojenčki oziroma malčki, stari od šest mesecev do dveh let.

Trije malčki, mlajši od dveh let, so umrli tri dni po cepljenju z obema cepivoma, enoletnik pa je umrl dan po cepljenju proti pljučnici, ko je hkrati prejel tudi odmerek cepiva proti davici, oslovskemu kašlju in tetanusu.
Cepivi proti pljučnici in meningitisu Prevenar in ActHIB sta na Japonskem na voljo dve leti. Tamkajšnje pristojne oblasti so že začele preiskavo, s katero naj bi ugotovili morebitne povezave med smrtjo in cepljenjem. Japonsko ministrstvo za zdravje je še sporočilo, da je že novembra lani umrl malček, potem ko je ta prejel drugi odmerek cepiva ActHIB.
Cepiva v Sloveniji?
Staša Javornik z Inštituta za varovanje zdravja je za 24ur.com povedala, da na našem tržišču cepiva ActHIB ni, imamo pa cepivo Prevenar 13 suspenzija za injiciranje, katerega proizvajalec je britanski Wyeth Pharmaceuticals, trži pa ga Pfizer. Kot je dodala, je za dodeljevanja dovoljenja za uporabo cepiva in odmik na našem tržišču pristojna Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP).
Agencija pravi, da je dovoljenje za promet s cepivom Prevenar izdala Evropska komisija. Po navedbah agencije je organ, pristojen za cepivo Evropska agencija za zdravila (EMA), ki bo določila ukrepe, zavezujoče za vse države članice EU.
JAZMP v zvezi s cepivom Prevenar ne bo ukrepal, dokler s strani EMA ne prejme obvestila glede sprejetih ukrepov v zvezi s cepivom.
Dodali so še, da se cepivo Prevenar sicer uporablja tudi v Sloveniji, vendar ni del obvezne sheme cepljenja, medtem ko cepivo ActHIB nima dovoljenja za promet in se pri nas ne uporablja.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.