Za Sonce se izteka 11-letni ciklus normalnih aktivnosti, v letih 2012 in 2013 pa prihaja obdobje močnih solarnih aktivnosti. Nemška zavarovalna hiša Allianz opozarja, da te aktivnosti na Soncu lahko povzročijo množične izpade električne energije na Zemlji in posledično velike finančne izgube, najbolj pesimističen scenarij pa bi lahko imel še hujše posledice.
Zaradi velike eksplozije na površini Sonca bi se lahko namreč s hitrostjo milijon kilometrov na uro sprostilo več milijard ton vrelega plina, ko pa bi ta plin zadel v Zemljino magnetno polje, bi sprožil veliko solarno nevihto.
Razsežnosti posledic, ki lahko temu sledijo, so pritegnile pozornost tako zavarovalnih družb kot tudi institucij, ki so zadolžene za varnost posameznih držav. "Če si predstavljate, da nekateri deli držav ali kar kontinentov več tednov ali celo mesecev ne bi imeli električne energije, potem bi bila to resna zadeva," pojasnjuje Jim Wild z britanske univerze Lancaster.
Problem je predvsem v tem, da je to težko predvideti. Dodaten problem je tudi kratek čas, ki ga imajo sateliti za odkrivanje takih aktivnosti Sonca. V tem trenutku ni dovolj blizu Soncu noben satelit, ki bi lahko Zemljo opozoril prej kot največ eno uro pred sončno nevihto. Modernizacija satelita, ki bi to omogočil, pa bi stala okoli milijardo dolarjev, dodaja Wild.
Sledil bi kaos kot v filmih
V primeru električnega mrka bi verjetno zelo hitro nehali delovati bankomati in drugi aparati. V prihodnjih šestih urah bi se ustavile tudi bencinske črpalke in rafinerije. Pomožni generatorji, s katerimi bi se napajale bolnišnice, borze in službe za izredne razmere, pa bi lahko brez goriva ostali v nekaj dneh.
Gospodinjstva bi tako ostala brez hrane, vode in ogrevanja, družine pa bi zimo preživljale ob tabornih ognjih. Allianz predvideva, da bi bilo za vnovično vzpostavitev generatorjev potrebno eno leto. Škoda bi lahko znašala tisoč milijard dolarjev, kronično pomanjkanje elektrike pa bi se lahko vleklo celo desetletje.
"Tradicionalni scenariji predvidevajo le nekajdnevne izpade, pri čemer bi bile izgube vzdržne, če pa v obzir vzamemo dalj časa trajajoče izpade, pa bi lahko bile posledice za družbo in gospodarstvo znatne," so zapisali v poročilu. Električni izpad kot posledica aktivnosti na Soncu se je zgodil leta 1989 v Kanadi, kjer je brez elektrike ostalo kar šest milijonov ljudi. Leta 2003 je v ameriški zvezni državi Ohio odpovedala ena elektrarna, to pa je povzročilo težave še na sto drugih elektrarnah, zaradi česar je bilo štiri dni brez elektrike 50 milijonov ljudi, škoda pa je znašala med štiri in šest milijard evrov.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.