Japonske oblasti se ukvarjajo z iskanjem rešitve za ohladitev reaktorjev elektrarne Fukušima. Trenutno reaktorje hladijo z gasilskimi cevmi, včeraj pa so vodo dovažali celo s helikopterji. Sisteme za črpanje vode za dva reaktorja naj bi jim že uspelo priklopiti na elektriko, za preostala dva reaktorja elektrarne, ki sta najbolj kritična, pa prečrpavanje zagotoviti do nedelje. Opcija je tudi, da reaktorje preprosto zasujejo s peskom in zabetonirajo ter tako na enak način, kot so to storili leta 1986 v Černobilu, preprečijo uhajanje nevarnega radioaktivnega sevanja. Družba Tokyo Electric Power (Tepco), ki upravlja z elektrarno, je sporočila, da je hlajenje reaktorjev prioriteta.
Iz elektrarne je danes znova začel uhajati dim. Po podatkih japonske agencije za jedrsko varnost dim uhaja iz drugega reaktorja, kaj je vzrok, pa še ne vedo. V omenjenem reaktorju je sicer pred dnevi že odjeknila eksplozija, ki je verjetno poškodovala reaktorsko sredico.
Japonski premier Naoto Kan je povedal, da vlada objavlja vse podatke, ki jih ima o dogodkih v Fukušimi. "Odkrito smo povedali, da so razmere v jedrski elektrarni še vedno zelo resne," je Kan povedal v televizijskem nagovoru japonskim državljanov.
Kan je priznal, da jih v jedrski elektrarni v Fukušimi čakajo "velikanske težave", vendar pa je zagotovil, da bo vlada prevzela trden nadzor nad razmerami na prizorišču najhujše jedrske nesreče po Černobilu.
Dvignili stopnjo dogodka
Japonska je danes s 4. na 5. zvišala stopnjo katastrofe na sedemstopenjski mednarodni lestvici jedrskih dogodkov. Tako je nesreča v Fukušimi dosegla stopnjo najhujše nesreče v ZDA, ki se je zgodila na ameriškem Otoku treh milj leta 1979. Da gre za nesrečo 5. ali 6. stopnje, je sicer Francoska agencija za jedrsko varnost (ASN) menila že v ponedeljek.
Na mednarodni lestvici jedrskih in radioloških dogodkov prve tri stopnje pomenijo "nezgode", stopnje od štiri do sedem pa "nesreče". Dogodki, ki niso pomembni za varnost, so imenovani "odstopanje" in so razvrščeni pod lestvico oz. označeni s stopnjo nič. Peta stopnja pomeni "nesrečo s širšimi posledicami", medtem ko četrta stopnja označuje "nesrečo z lokalnimi posledicami".
Žbogar: Slovensko veleposlaništvo se seli v Osako
Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar je na družabnem omrežju Twitter danes sporočil, da se osebje slovenskega veleposlaništva na Japonskem ta konec tedna seli iz Tokia v Osako. Kot je ob tem še zapisal Žbogar, so slovenskim diplomatom v Tokiu ponudili vrnitev domov, vendar ti ostajajo "na ladji".
Uradni govorec na zunanjem ministrstvu Milan Balažic je potrdil, da naj bi se slovensko veleposlaništvo predvidoma ta konec tedna preselilo iz Tokia v Osako. Odločitev sicer še ni povsem dokončna, je pojasnil Balažic, saj je vezana na razmere v Tokiu, pa tudi na povišanje radioaktivnega sevanja po nesreči v japonski jedrski elektrarni Fukušima.
Številne države, med drugim Avstrija in Hrvaška, so se v luči negotovih razmer v Fukušimi že pred dnevi odločile za začasno preselitev osebja svojega veleposlaništva v Osako.
WHO: Ni potrebe za prepoved potovanj
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes zagotovila, da raven radioaktivnega sevanja sicer raste, a trenutno ne predstavlja nevarnosti za zdravje. WHO tudi ne vidi razlogov za prepoved potovanj na Japonsko zaradi jedrske krize.
Predstavnik WHO Gregory Hartl je danes izjavil, da "organizacija ne priporoča uvedbe prepovedi potovanj na Japonsko", kar pa ne velja za zaprto cono. Ta zajema območja, ki so od poškodovane jedrske elektrarne Fukušima oddaljena 30 kilometrov ali manj.
Dejal je še, da se je raven radioaktivnega sevanja v Tokiu dvignila zelo malo in je še vedno veliko nižja od ravni, ki bi pomenila nevarnost za zdravje ljudi. Trenutna raven sevanja zdravja po trditvah WHO praktično ne ogroža. Hartl je tudi poudaril, da potniki, ki se vračajo iz Japonske, načeloma ne ogrožajo zdravja drugih ljudi.
Teden dni od katastrofe
Danes mineva en teden od potresnega sunka z magnitudo 9,0, kateremu so sledili 10-metrski cunamiji, ki so udarili ob japonsko obalo. Do zdaj je uradno potrjenih 6405 žrtev, japonski mediji pa opozarjajo, da bo verjetno na koncu žrtev več deset tisoč.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.