Svetovna javnost še vedno spremlja aretacijo najbolj iskanega vojnega zločinca Radovana Karadžića, ki je prevzel identiteto pokojnega Dragana Dabića.
"Skrivanje mi ni predstavljalo problema, težko je bilo le zato, ker sem bil ločen od družine. Hodil sem na predavanja, stal sem pred kamerami, ker sem bil prepričan, da me ne bodo nikoli razkrinkali. Izključujem možnost, da me je kdo prijavil, saj nihče, s katerim sem bil v stiku ni vedel, da sem Radovan Karadžić,“ je po pisanju Blica Karadžić povedal svojemu odvetniku Svetozaru Vujačiću.
Na Karadžićevo zahtevo so ga včeraj obrili in ostrigli, počuti se odlično, ne pritožuje se in v svoji celici bere Biblijo. Hrano odklanja, pije samo mineralno vodo, še naprej pa vztraja, da so ga prijeli v petek. Karadžić bo sicer do izročitve haaškemu mednarodnemu sodišču v priporu na oddelku za vojne zločine na okrajnem sodišču v Beogradu. Izročitev naj bi se po poročanju Blica zgodila v torek ali sredo. Karadžić se bo v Haagu branil sam.
Vložil tožbo proti nezakonitem pridržanju
Odvetnik haaškega obtoženca Radovana Karadžića je namestniku srbskega tožilca za vojne zločine Dragoljubu Stankoviću izročil kazensko ovadbo proti neznanim osebam zaradi ugrabitve in nezakonitega pridržanja njegovega klienta.
Po njegovih besedah so Karadžića tri dni nezakonito zadrževali na neznani lokaciji, saj so ga aretirali že v petek zvečer, na avtobusu iz Novega Beograda proti Batajnici. Zadrževali naj bi ga do ponedeljka zvečer, ko je bil prepeljan pred preiskovalnega sodnika. Vujačić je tudi povedal, da lahko te trditve potrdijo z več pričami, ki so bile v času petkove aretacije na avtobusu skupaj s Karadžićem in so vse videle. Srbske oblasti pa vztrajajo, da so haaškega obtoženca aretirali v ponedeljek zvečer in ga takoj prepeljali pred preiskovalnega sodnika.
Karadžićeva družina še ne more iz BiH
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Miroslav Lajčak je dejal, da je Karadžićevi družini odvzel potne liste, ker obstaja sum, da so tudi oni člani mreže, ki je haaškega obtoženca podpirala in mu pomagala pri skrivanju. "Svojo odločitev bom spremenil, ko bom prepričan, da ne bodo mogli več pomagati beguncem," je dejal Lajčak. Hkrati je izpostavil, da bodo člani družine še dolgo let imeli možnost videvati Radovana Karadžića, "kar pa ne moremo reči za žrtve Srebrenice in drugih mest". "Na stvari moramo gledati realno, ne pa da je glavni humanitarni problem te države to, kdaj bodo oni (Karadžićeva družina) dobili potne dokumente," je še dodal Lajčak.
"Ne želimo komentirati izjav visokega predstavnika v BiH, kot tudi ne sredstvo in način, na katerega je dal izjave," je po poročanju Tanjuga dejala Karidžićeva hči Sonja Karadžić-Jovićević.
Karadžićeva soproga Ljiljana in hčerka Sonja sta sicer od preiskovalnega sodnika dobili dovoljenje za obisk Karadžića, a dokler jima mednarodne oblasti v BiH ne vrnejo dokumentov, tega ne bosta mogli storiti.
Že tretji protest
Srbska radikalna stranka (SRS) je na svoji spletni strani objavila obvestilo, s katerim poziva državljane, da se vsak dan ob 17. uri zberejo na Trgu Republike v središču Beograda. S tem bi izrazili svoje nestrinjanje z Karadžićevo aretacijo. Tako se je tudi danes, že tretji dan zapored, na Trgu Republike zbralo nekaj sto podpornikov Radovana Karadžića. Nekateri med njimi so nosili plakate z napisom "Ulica Radka Mladića", slišati pa je bilo tudi vzklike in gesla, uperjena proti predsedniku Srbije Borisu Tadiću.
Protestniki so naredili krog do srbske skupščine in nazaj, zapletlo pa se je pred turško ambasado. Začeli so namreč obmetavati specialce, ki so stavbo varovali, počilo pa je tudi nekaj petard in dimnih bomb. Takrat so se obrnili tudi proti novinarjem in zahtevali, da se umaknejo in ne snemajo incidenta. Ker se je po njihovem mnenju snemalec televizije B92 umikal prepočasi, ga je manjša skupina podrla na tla, ga zbcala in mu razbila kamero. Medtem je množica vzklikala: "Udari, udari novinarja." Celotno dogajanje je opazovala policija, ki pa po poročanju B92 ni ukrepala.
Pred tem so napadli tudi fotografa enega od časopisov in mu razbili fotoaparat.
Protestnikom so se sicer pridružili tudi nekateri predstavniki SRS, policistov pa je bilo manj kot včeraj.
V torek, 29. julija, pa bo SRS organizirala velik protest, s katerim bodo, kot trdijo v stranki, pozvali k ohranitvi demokracije in proti medijskem mrku v Srbiji.
Našli Dragana Dabića
Ob aretaciji pa se je razvijala tudi zgodba o iskanju pravega Dragana Dabića. Kot je znano, je Karadžić ob aretaciji v ponedeljek zvečer imel pri sebi lažne dokumente z omenjenim imenom. Kot dolgobradi in sivolasi Dragan David Dabić je Karadžić več let živel v bloku v Novem Beogradu, v Ulici Jurija Gagarina, v drugem nadstropju, v najemniškem stanovanju številka 19.
Predsednik srbskega sveta za sodelovanje s haaškim sodiščem Rasim Ljajić je potrdil, da je Karadžić identiteto prevzel po človeku, ki živi v Rumi. Na izkaznicah so se ujemali vsi podatki, tako matična številka, serijska številka kot datum izdaje dokumenta. Razlikovali sta se le v fotografiji. Osebna izkaznica je bila izdana 20. aprila 1999. Zdaj morajo še ugotoviti, če je Karadžićeva izkaznica ponaredek, ali pa so na policiji v Rumi izdali še eno izkaznico z enakimi podatki.
Sicer so v iskanju osebe, od katere je Karadžić prevzel podatke, našli še dva Dragana Dabića, ki bi morebiti lahko služila kot vir nove identitete. Oba sta že pokojna.
V Rumi živeči Dragan Dabić je povedal, da ga od trenutka, ko je v javnost prišla informacija, da je Karadžić prevzel ravno njegovo ime, oblegajo novinarji. Razmišlja že, da bi za pogovor z novinarji postavil določeno ceno. "Od nečesa moram živeti," je dejal 66-letni upokojenec.
"Ljudje, to ni pošteno. Namesto, da iščejo tiste, ki so vse to zakuhali, vsi iščejo mene," se je čudil Dabić. Hkrati je zatrdil, da se od dokumentov ni nikoli ločil, ni jih izgubil ali pa kje pozabil.
A pristojni obljubljajo, da bodo našli Karadžićeve pomagače, saj se zavedajo, da obstajajo ljudje, ki so mu omogočili pridobitev dokumentov. Gre namreč za pomoč haaškemu ubežniku, kar je kaznivo dejanje.
Oseba mora za izdajo osebnega dokumenta v Srbiji priložiti potrdilo o državljanstvu, izpis iz matične knjige ter staro osebno izkaznico ali kakšen drugi dokument, ki potrjuje identiteto. Preden oseba dvigne nov dokument mora še pustiti prstni odtis. Poleg tega je potrebno še priložiti dokument o stalnem ali začasnem bivanju.
Mila ljubezen ali le znanka?
Karadžić je kot Dabić očitno skušal živeti normalno življenje. Z novo kariero, novim prebivališčem in kot kaže tudi novo spremljevalko. Mileva Cicak ali Mila Damjanov (predstavljala se je z obema imenoma) se izogiba javnosti. Njena prijateljica je Blicu dejala, da Mila ne želi pozornosti medijev in da je zapustila mesto. Njeno stanovanje je zaklenjeno in zatemnjeno. K alternativni medicini naj bi se obrnila po tem, ko je zapustila svojo službo v nekem zdravstvenem domu. Imela naj bi težave z migrenami. Karadžića naj bi poznala približno leto dni, sodelavci časopisa Zrad život, za katerega je Karadžić pisal, pa so dejali, da ga je spremljala na vseh predavanjih. Na temnolaso spremljevalko naj bi bil Karadžić navezan tako močno, da brez nje ni želel potovati na predavanja v drugih mestih Srbije.
Karadžićev brat Luka pa trdi, da so vse navedbe o skrivnostni spremljevalki le podtikanja. Karadžić naj bi mu namreč dajal, da je bila Mila le ena od tistih, ki so obiskovali njegovo šolo za bioenergijo. "Vem, da on česa takega ne bi storil, saj je pošten človek in navezan na družino," je dodal Luka. Glede ukvarjanja z bioenergijo.
Dabić zvezda na Facebooku
Dokaz, da aretacija Karadžića v javnosti buri duhove, je tudi novica, da je bil včeraj ustvarjenih več Dabićevih profilov na Facebooku, spletni strani za socialno mreženje, piše Index.hr. Eden od profilov vsebuje tudi fotogalerijo, ki prikazuje življenje alternativnega zdravnika.
"Doktor Dragan David Dabić se je rodil pred šestimi desetletji v srbski vasi Kovači pri Kraljevu. Kot otrok je s svojim dedkom rad raziskoval bližnje hribe, veliko časa je prebil na Kopaoniku, kjer je nabiral zdravilne rastline,“ je zapisano v njegovem življenjepisu. "Kot mladenič je šel s trebuhom za kruhom v Beograd, od tam pa v Rusijo, kjer je diplomiral iz medicine.“ V izmišljenem življenjepisu je še zapisano, da je v Indiji in na Japonskem izpopolnil znanje alternativne medicine. "Sredi 90-tih let se je vrnil v Srbijo, od takrat velja na Balkanu za enega najbolj priznanih strokovnjakov na področju alternativne medicine, bioenergetike in makrobiotskega prehranjevanja," je še zapisano.
Na spletnem portalu je že več kot 120 sporočil podpore Radovanu Karadžiću, v katerih "obsojajo vse, ki so izdali svetnika“. Njegova izmišljena biografija je predstavljena tudi v angleškem jeziku.
Užival na počitnicah v Dalmaciji
Hrvaški mediji pa so se razpisali, da naj bi Karadžića aretirali med odhodom na dopust na območje Splita. Pri tem so ugotovili, da je Karadžić, ki se je predstavljal kot Dragan Dabić, že pred dvema letoma letoval pri njih, in sicer je leta 2006 najel počitniško stanovanje v naselju na Čiovu pri Trogirju. Na dopustu je bil 10 dni. Obnašal se je kot turist, kar pomeni, da se je sončil na bližnji plaži, se kopal v morju in si ogledoval turistične znamenitosti.
Lastniki počitniškega stanovanja so bili po objavi fotografij šokirani, saj so ugotovili, da je bil Dabić oziroma Karadžić najemnik njihovega počitniškega stanovanja v naselju Okrug Gornji. Tudi pri pregledu knjig oziroma evidence gostov so našli vpisanega Dragana Dabića.
Domačini se spomnijo tudi dogodka, ko je Karadžić na Čiovu obiskal prenovljeno cerkev in v pogovoru z nekim domačinom v srbskem jeziku rekel: "Lep vam je hram" , na to pa se je hitro popravil in rekel "dobra cerkev".
Kot poroča Blic, stacionarna telefonska številka, ki jo je Dabić posredoval tistim, ki so se želeli zdraviti z bioenergijo, pripada družini Vujanić iz Bežanijske kose. Družina je šokirana nad dejstvom, da gre za enega najbolj iskanih vojnih zločincev. "Zdravil me je pri nas doma. S časom smo se spoprijateljili. Zaprosil nas je, če lahko našo telefonsko številko uporabi kot kontakt za svoje paciente. Pristali smo, saj je nekaj časa celo sin razmišljal o poslovnem sodelovanju z Dabićem. Zadnjič smo ga videli novembra, preden smo se preselili," v šoku pripoveduje gospa Vujanić.
Bodo razširili obtožnico?
Tožilstvo haaškega sodišča preverja, ali je potrebno obtožnico proti Radovanu Karadžiću iz leta 2000 dopolniti in razširiti, poroča spletni časopis B92. Kot je povedala tiskovna predstavnica haaškega sodišča Olga Kavran, obtožnica vsebuje 11 točk. Prva obtožnica proti Karadžiću je bila po besedah Kavranove podana v juliju leta 1995, novembra istega leta je bil dopolnjena še z obtožbo za genocid, pred osmimi leti pa je haaška tožilka Carla del Ponte objavila obtožnico, po kateri naj bi sodili Karadžiću.
"Tožilstvo sedaj preučuje obtožnico, ki je bila nazadnje spremenjena pred osmimi leti in preverja, ali obstajajo razlogi za njeno spremembo v skladu s sodno prakso, ki se je v teh letih spremenila, kot tudi novimi dokazi, ki so bili zbrani v tem času,“ pravi Kavranova. Dodaja še, da v kolikor se bo izkazalo, da je potrebno obtožnico spremeniti, bo moralo sodišče novo sodbo potrditi.
KOMENTARJI (321)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.