"Sedaj se briše določbo, ki je do sedaj veljala v zakonu, da ti preneha avtomatsko mandat, če opravljaš nezdružljivo funkcijo. To je verjetno posledica zagat, ki smo jih imeli tudi že v tem mandatu, kjer je eden od poslancev opravljal neko nezdružljivo funkcijo, in se zdaj poslanci, ki so podpisali ta zakon, skušajo izmakniti tem neprijetnim debatam," je napovedano spremembo zakona komentiral vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec.
Poslanci so si z novim zakonom – mimogrede, pod zakon se je z velikim navdušenjem podpisalo kar 74 poslancev, podpisov nista prispevali zgolj Levica in Nova Slovenija – torej zaželeli, da za povračilo stroška na delo namesto najnižje cene vozovnice prejemajo kilometrino. 81 poslancev živi zunaj Ljubljane, v informativnem izračunu so predvideli povračilo za prevoženi kilometer v višini 8 odstotkov cene za liter bencina, kar bi zneslo 142 tisoč evrov na leto.
![V informativnem izračunu so poslanci predvideli povračilo za prevoženi kilometer v višini 8 odstotkov cene za liter bencina, kar bi zneslo 142 tisoč evrov na leto.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2019/926f85a230_62315595.jpg?v=d41d)
"Zato, ker za razliko od nekaterih drugih, ki opravljajo delo mogoče od osmih do štirih, od sedmih do treh, kakorkoli, poslanci nimajo delovnika določenega prek ur," predlagano spremembo upravičuje predsednik državnega zbora Dejan Židan, sicer tudi prvopodpisani pod zakon.
Jasno je, da marsikdo v javni upravi prav tako nima določenega delovnika, pa kljub temu prejema povračilo stroška v obliki najnižje cene javnega prevoza. Česar se očitno zaveda tudi ministrstvo za finance, kjer so zapisali, da nasprotujejo predlagani spremembi načina obračunavanja potnih stroškov, saj bi lahko povzročila val pritiskov po tovrstnih izjemah tudi s strani drugih proračunskih uporabnikov, posledično neenako obravnavo, po vsej verjetnosti pa bi prehod na izračun kilometrine po njihovi oceni zelo verjetno v povprečju pomenil zvišanje teh plačil.
![Predsednik državnega zbora Dejan Židan.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2019/3daa97db31_62315592.jpg?v=d41d)
Še en vroč kostanj pa predstavlja tudi dejstvo, da bodo po novem izvoljenci ljudstva še vedno lahko tudi samostojni podjetniki ali podjetniki z d.o.o.-ji ter se šli pridobitno dejavnost.
Kljub nezdružljivosti funkcij jim poslanskega mandata nihče ne more vzeti, in jim ga, kot kaže, tudi nihče ne bo mogel. Zaenkrat je namreč v zakonu predvideno, da se določbo, ki predvideva avtomatski odvzem mandata, prenese na zakon o integriteti, ki pa ne predvideva nobenih sankcij. Kar pomeni, da se lahko poslanec odloči zapreti podjetje ali pa tudi ne, zraven pa sprejema zakone v državnem zboru potencialno tudi v prid svoji pridobitni dejavnosti.
"Sedaj je takole, da v bistvu o poslancih komisija, ki se bori proti korupciji, ne more odločati. V prvem koraku pridemo vsaj do tega. Kako pa poslancu odvzeti mandat? Verjemite mi, jaz verjamem našim strokovnim službam in prejšnjemu sestavu … Če bi bilo to tako zelo enostavno, verjamem, da bi od leta 2015 to uredili. Ta proces se bo začel, celotna skupina z gospo Tino Heferle bo vključena," je še pojasnil Židan.
Poslanci pa bi se izvzeli še iz plačevanja bonitete za nastanitev v službenem stanovanju, ki je že zdaj ne plačujejo, a so se očitno zavarovali, če bi se finančna uprava kdaj za to odločila, kot se je pred časom za plačilo dohodnine za pavšal za delo v volilni enoti.
V LMŠ so pripravili predlog dopolnila o postopku odvzema poslanske funkcije
Vodja delovne skupine za pripravo zakona o poslancih in zakona o DZ Tina Heferle je od robu današnje seje DZ v izjavi za medije izrazila obžalovanje, da na petkov posvet z ustavnimi pravniki, ki ga je sklical Židan, niso bili povabljeni tudi predstavniki delovne skupine. Po njenih besedah so se namreč dogovorili, da se bodo v skupini glede predlogov usklajevali skupaj z ustavnimi pravniki.
Pojasnila je, da je skupina pozivala k pripravi rešitve, "ki bo omogočala hujšo sankcijo v primeru nezdružljivosti funkcije tako za poslance kot za vse ostale funkcionarje". Predlog dopolnila, "ki bi predpostavljal postopek odvzema poslanske funkcije", pa so medtem pripravili v LMŠ.
Židan je danes spomnil, da bo po oceni ustavnih pravnikov verjetno treba spremeniti več zakonov, tudi zakon o ustavnem sodišču. Napovedal je tudi, da bo v ta proces vključena tudi delovna skupina.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.