
Palestinski predsednik Mahmud Abas je generalnemu sekretarju Združenih narodov Ban Ki Munu kljub svarilom ZDA in nasprotovanju Izraela izročil zahtevo po državnosti Palestine. S tem je Abas kljub večdnevnim diplomatskim prizadevanjem, da bi Palestince prepričali, naj s prošnjo za članstvo v ZN še počakajo in se raje vrnejo za pogajalsko mizo z Izraelom, vendarle uresničil svojo napoved.
V skladu z ustanovno listino Združenih narodov mora o zahtevi naprej glasovati Varnostni svet, nato pa še Generalna skupščina ZN. Datum glasovanj še ni določen, ZDA pa so že pred dnevi napovedale veto. Tiskovni predstavnik ZN Martin Nesirky je sicer dejal, da bodo palestinsko zahtevo po članstvu v sekretariatu obravnavali "hitro" in jo nato poslali Varnostnemu svetu ter predsedniku Generalne skupščine ZN.
Po sestanku z Ban Ki Munom, na katerem je Abas izročil zahtevo po državnosti, je palestinski predsednik nagovoril tudi prisotne na generalni skupščini ZN. Izraelce je pozval k skupnemu doseganju miru in dejal, da se bodo Palestinci še naprej upirali izraelski okupaciji palestinskih ozemelj. Opozoril je tudi na enostranska dejanja Izraelcev, ki ogrožajo mir v regiji: grajenje spornih judovskih naselbin na palestinskem ozemlju po njegovem mnenju resno spodkopava možnosti za mirno oblikovanje palestinske države.
Abas je v govoru zahteval ustanovitev države Palestine z vzhodnim Jeruzalemom, Zahodnim bregom in območjem Gaze. Izraelcem pa je zagotovil, da palestinska prizadevanja niso usmerjena v osamitev ali spodbijanje legitimnosti Izraela, pač pa si želijo legitimnosti za prizadevanja palestinskega ljudstva. "Zgradimo skupaj prihodnost za naše otroke. Namesto nadzornih točk in zidov, ki ločujejo, želimo graditi mostove dialoga," je dejal.
Po Abasu je na govorniški oder stopil tudi izraelski premier Benjamin Netanjahu, ki je poudaril, da miru na Bližnjem vzhodu ni mogoče doseči z resolucijami Združenih narodov, ampak z neposrednimi pogovori. "Resnica je, da si Izrael želi miru, jaz si želim miru," je dejal in dodal, da Palestincem ponuja roko. A jim hkrati očital, da si želijo državo, ne pa tudi miru. Abasa pa je pozval k sestanku še danes.
Doma nič novega: Spopadi na Zahodnem bregu

Že pred Abasovim govorom so na Zahodnem bregu pripravili množična zborovanja. Ob novici o zahtevi po državnosti je izbruhnilo splošno veselje in ples na ulicah, ljudje pa so navdušeno na velikih zaslonih gledali in poslušali tudi govor predsednika v ZN. Povsod so vihrale palestinske zastave, množica pa je vzklikala 194, saj naj bi Palestina postala 194. članica ZN.
Po drugi strani pa je bilo na območju Gaze, ki ga nadzoruje gibanje Hamas, mirno, življenje je teklo po ustaljenih tirnicah in nič ni kazalo na to, da je Abas vložil prošnjo za članstvo Palestine v ZN. Gibanje Hamas Abasove odločitve o vložitvi prošnje ne podpira, češ da to dejanje škoduje palestinskemu dostojanstvu. Kot je dejal Hamasov premier Ismail Hanija, palestinski narod ne bi smel prositi za svojo državo.

Dan pa ni minil brez posameznih izbruhov nasilja med Palestinci in izraelskimi silami. V enem od spopadov v bližini Nablusa na severu Zahodnega brega je bil ubit Palestinec. Izraelska vojska je pojasnila, da so uporabili prave naboje, potem ko so se Palestinci in prebivalci izraelskih naselbin začeli obmetavati s kamenjem. Zadeli so moškega, ki je zaradi poškodb umrl.
Nemirno je bilo tudi v bližini nadzorne točke Kalandija med Jeruzalemom in Ramalo, kjer je okoli sto Palestincev izraelske sile obmetavalo s kamenjem. O podobnem incidentu pa poročajo tudi iz Nebi Salaha. Izraelska vojska je izgrednike razgnala s solzivcem. Tradicionalna petkova molitev v vzhodnem Jeruzalemu pa se je kljub strahu pred morebitnimi izgredi sicer končala le z manjšim izgredom, v katerem so aretirali tri ljudi.
Izraelske varnostne sile so pred nastopom Abasa v Generalni skupščini ZN okrepile svojo pripravljenost na zasedenih palestinskih ozemljih in navzočnost na Zahodnem bregu, saj se bojijo izbruha množičnih demonstracij Palestincev v podporo Abasu. Skupno naj bi bilo v pripravljenosti 22.000 policistov in varnostnih sil.
Žbogar dvomi v uspešnost palestinske zahteve

"Opozoril bi na govor francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja pred Generalno skupščino ZN, v katerem je opozoril, da obstajajo razne alternative in da je končna naloga tega, kar se dogaja, doseči takšno obuditev mirovnih pogajanj, ki bo dala pravičen mirovni sporazum. To ni nemogoče in če sedanja napetost okrog napovedane vloge za članstvo v ZN k temu kaj pomaga, potem je to dobro," je dejal Türk.
Na vprašanje, kako v tem kontekstu ocenjuje govor ameriškega predsednika Baracka Obame, je slovenski predsednik opozoril, da se vidi, da v ameriški politiki pri tem vprašanju igrajo veliko vlogo notranjepolitični razmisleki. "Tega, kar je povedal Obama, sicer ne razumem kot dokončno stališče, ampak kot stališče, ki je v tem trenutku zelo jasno artikulirano, od tu naprej pa so spet pogajanja."
"Mislim, da je treba razumeti Palestince, ki so izkoristili še edino možnost, ki so jo imeli, da gredo naprej po mirni poti. Kot je dejal predsednik ZDA Barack Obama, izjave ali resolucije ne prinesejo rešitve, vendar je to očitno edina pot, ki je Palestincem ostala," pa je med drugim dejal slovenski zunanji minister Samuel Žbogar ter dodal, da vsi dvomijo, da bo v Varnostnem svetu uspešna.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.