V okolici sirske vasi Treimsa, kjer naj bi sirske sile v četrtek ubile več kot 150 ljudi, je bila od petka predhodnica opazovalcev, ki je preverila, ali opazovalci lahko pridejo v vas in ali je tam po pokolu mirno. Danes pa je v vas prišla večja patrulja opazovalcev v konvoju 11 vozil, ki bo preverila razmere na terenu.
Sirska opozicija trdi, da so vladne sile v četrtek Treimso najprej obstreljevale s tanki in helikopterji, nato pa so vanjo vdrli še vojaki in pobili okoli 150 prebivalcev. Navedbe o četrtkovem dogajanju v revni Treimsi se močno razhajajo. Nekateri aktivisti pravijo, da je za zdaj potrjenih kakih 30 smrtnih žrtev, drugi pa govorijo celo o 200 ubitih, čeprav njihove identitete ne poznajo.
Če se bodo višje številke izkazale za resnične, bo to najhujši pokol od začetka vstaje proti sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu marca lani.
Uradni Damask pa navedbe o pokolu zanika. Z napadom naj bi skušali obrniti javno mnenje proti Siriji in izzvati mednarodno posredovanje. Kot trdi režim, so oboroženi teroristi napadli vas, zato so posredovale varnostne sile.
Posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo Kofi Anan je izrazil osuplost ob novici o novem pokolu in je nasilje ostro obsodil. Po njegovem mnenju je bolj kot kadar koli potrebno, da države, ki lahko vplivajo na Sirijo, pomagajo doseči, da se bo nasilje nemudoma končalo.
Na pragu sektaških obračunov?
Nasilje v Siriji v zadnjih mesecih postaja vse bolj kaotično – uporniške skupine delujejo neodvisno ena od druge, vrsta samomorilskih bombnih napadov vzbuja sum, da v državi deluje Al Kaida, opozicija opozarja na provladno milico šabiha, ki naj bi po naročilu režima izvajala najbolj krvave napade, neodvisno preverjanje na terenu pa ni mogoče.
Do najnovejšega pokola je prišlo, medtem ko so prizadevanja za diplomatsko rešitev krize v Siriji zaradi nesoglasij med velikimi silami vse bolj pod vprašajem. Veleposlaniki pri ZN so v četrtek opravili prvi krog pogovorov o osnutku resolucije, ki so ga Varnostnemu svetu ZN v sredo predložile zahodne države.
Osnutek resolucije zahodnih držav daje sirskemu režimu desetdnevni rok, v katerem mora prenehati z uporabo težkega orožja, v nasprotnem primeru ga bodo doletele diplomatske in gospodarske sankcije. Niso pa predvideni vojaški ukrepi. Rusija medtem v svojem osnutku resolucije o Siriji, vloženem v torek, predlaga podaljšanje mandata opazovalne misije ZN v Siriji za tri mesece, ni pa predlagala novih sankcij.
Glasovanje o resoluciji VS ZN mora sicer potekati pred 20. julijem, ko se izteče mandat opazovalni misiji ZN v Siriji.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.