Generacija milenijcev je po mnenju britanskih strokovnjakov na poti, da postane najdebelejša generacija Britancev, odkar beležijo podatke. Podatki, ki so jih pridobili v okviru raziskav raka v Veliki Britaniji, so razkrili, da je kar okoli 70 odstotkov ljudi, ki so se rodili v obdobju od zgodnjih osemdeset let in vse tja do sredine devetdesetih let, na poti, da postanejo predebeli v starosti od 35 do 44 let oziroma pred vstopom v srednja leta. Prav tako so ugotovili, da je imela kar polovica staršev te ’baby boom’ generacije prekomerno telesno težo, ko so bili v tej kritični starosti, danes poroča Sky News.
Linda Bauld, ki je strokovnjakinja na področju preprečevanja rakavih obolenj v Veliki Britaniji, je dejala, da gre pravzaprav za neke vrste neskladje, saj je ravno generacija milenijcev tista, ki je zaradi obvladovanja in navezanosti na tehnološke naprave ter splet ves čas ’on-line’, kar pomeni, da so na tekočem z zadnjimi zdravimi prehranskimi trendi in smernicami, a hkrati imajo slabe prehranske navade. V teoriji so torej dobro podkovani, v praksi pa škripa, oziroma, kot pravi Bauldova, jim manjka uravnotežene prehrane.
Vse skupaj je zaskrbljujoče tudi zaradi tega, ker je takoj za kajenjem prekomerna telesna teža drugi najpogostejši razlog za nastanek raka. Še več. Z debelostjo je povezanih kar 13 različnih tipov raka, med njimi tudi rak na prsih, črevesju in ledvicah.
Tudi zaradi drugačnega načina dela in na račun več sedenja milenijci pridobivajo na kilogramih, nekaj pa naj bi k temu prispevali tudi neustrezno razporejeni obroki oziroma njihovo preskakovanje. Ker je to generacija, ki živi s tehnologijo in tehnološkim razvojem, je ’pozabila’ na svoj razvoj. Dejavniki kot so preobremenjenost, stres, hitenje ne prispevajo k zdravemu življenjskemu slogu.
Britanske strokovnjake najbolj skrbi podatek, da le 15 odstotkov Britancev ve za povezavo med debelostjo in rakom. Da bi to spremenili, bodo potrebni ukrepi na državni ravni – torej bo treba spremeniti zakonodajo, prav tako so sprožili kampanjo, s katero bodo državljanke in državljane opozarjali na povezavo med prekomerno telesno težo in boleznimi.
Strokovnjaki zdaj državo pozivajo, naj prepove oglaševanje hitre prehrane oziroma jo časovno močno omeji. Predsednik nacionalnega foruma za prekomerno telesno težo Tam Fry je dejal, da so številke zastrašujoče in da javno dostopni podatki niti ne pokažejo dejanskega stanja, saj je ta problematika podcenjena.
Britanski politik Steve Brine je ob njihovi pobudi dejal, da številke o prekomerno debeli generaciji Britancev potrjujejo tisto, kar je znano že dlje časa – otroška debelost je velik zdravstveni problem, ki ogroža preživetje mladih ljudi. "Zato bomo predstavili verjetno najbolj ambiciozen načrt na tem področju, s katerim želimo obdavčiti sladke pijače. Prav tako bomo spodbujali gibanje otrok, hkrati pa financirali več raziskav s tega področja, tudi promovirali bolj zdravo hrano, ki bo vsebovala manj sladkorja in kalorij," pravi Brine, ki je prepričan, da je le-to lahko ustrezen ukrep za zmanjšanje zdravstvenih težav, ki jih povzroča debelost.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.