Ljudje med hitrim gospodarskim razvojem, s tem pa krčenjem gozdov in gradnjo stavb ter avtocest, zmanjšujejo življenjsko okolje teh živali, njihov naravni habitat, zaradi česar se ne morejo več gibati in kot posledica tega tudi pariti, poroča Global Times.
"Če se velike pande ne morejo pariti s pandami iz drugih habitatov, lahko kmalu izumrejo. Ukrepati moramo zdaj!“ je za omenjeni časnik povedal Fan Zhiyong, vodja organizacije za varstvo živali in rastlin na Kitajskem. "Morali se bomo odpovedati nadaljnji gradnji infrastrukture, drugačne rešitve ne vidim,“ je še dodal.
Vzreditelji so se zaradi slabega parjenja že zatekli k nenavadnim taktikam, med drugim pandam prikazujejo filme, v katerih se parijo druge pande, z željo, da bi jih živali posnemale. Prav tako samčkom pomagajo razgibavati nožne mišice in medenico.
V kitajski divjini živi okoli 1590 pand, največ v provincah Sečuan, Šanksi in Gansa, okoli 180 pa jih živi v ujetništvu. Po letu 1970 se je število pand zmanjšalo za kar 1000, zato si številne organizacije trudijo preprečiti gradnje in zagotoviti, da področja, kjer živijo velike pande, pridejo pod zaščito.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.