Na sedež sirske obveščevalne agencije v središču prestolnice Damask je bil danes po poročanju državnih medijev izveden samomorilski bombni napad, v katerem je bil ubit obrambni minister, huje ranjenih pa več ministrov in visokih predstavnikov varnostnih sil.
Državna televizija je poročala, da je bil tarča samomorilskega napada sestanek članov vlade in visokih predstavnikov varnostnih sil v močno varovanem poslopju nacionalnega varnostnega urada v četrti Ravda v središču mesta. V napadu je bil ubit obrambni minister, general Daud Radžiha, ranjenih pa je bilo več udeležencev sestanka, nekaj tudi huje.
Varnostni viri so potrdili, da so več ranjenih, med njimi notranjega ministra Mohameda Ibrahima al Šara, odpeljali v bolnišnico. Bil naj bi huje ranjen.
Med mrtvimi sta tudi svak osovraženega predsednika Baširja al Asada Asef Šavkat in nekdanji sirski obrambni minister Hasan Ali Turkmani.
Poslopje je sicer 500 metrov daleč od ameriškega veleposlaništva. Priče so povedale, da je policija območje zaprla, novinarjem pa so prepovedali dostop.
Odgovornost za napad je prevzela Svobodna sirska vojska, v kateri so dezerterji sirske vojske in oboroženi civilisti, ki pa je zanikala, da bi šlo za samomorilski napad.
Vodja te uporniške skupine, ki je v torek sporočila, da je sprožila "bitko za osvoboditev" Damaska, Riad al Asad je povedal, da so podtaknili bombo v sobi, kjer je potekal sestanek, da pa je tisti, ki je izvedel napad, na varnem. Napad je označil za "začetek konca režima". Iz poveljstva te uporniške skupine so izrazili zadovoljstvo ob uspešni operaciji, v kateri so ubili "odgovorne za barbarske pokole". Poudarili so, da gre za prvo v vrsti velikih operacij, katerih cilj je strmoglavljenje al Asada in stebrov njegovega režima.
Al Asad je za novega obrambnega ministra že imenoval načelnika generalštaba Fahda al Freidža.
Po napadu je sirsko obrambno ministrstvo sporočilo, da je napad še okrepil odločenost sirske vojske, da bo državo očistila terorističnih tolp.
Sirska tiskovna agencija Sana je pred tem danes poročala, da so vladne sile v četrti Midan blizu središča mesta upornikom zadale velike izgube. Sirski observatorij za človekove pravice pa je sporočil, da so vojaški helikopterji obstreljevali dve uporniški četrti. Iz več četrti je slišati eksplozije. Spopadi v prestolnici so v ponedeljek in torek zahtevali življenja več kot 60 vojakov, je še sporočil observatorij.
O spopadih poročajo tudi drugje po državi. Vladne sile po navedbah upornikov bombardirajo mesto Zabadani blizu meje z Libanonom, s težkim orožjem pa obstreljujejo več četrti v Homsu. Spopadi potekajo tudi v drugem največjem mestu Alepo. Po podatkih observatorija je bilo v torek v spopadih ubitih 93 ljudi, od tega 48 civilistov.
Beg v Turčijo
Sicer pa so danes turške oblasti sporočile, da je v njihovo državo ponoči prispelo okoli 600 beguncev iz Sirije, med njimi pa sta bila tudi dva sirska brigadna generala. Tako se v tej državi skriva že 20 različnih generalov, med njimi so tudi tisti, ki so že upokojeni. Z generali pa v Turčijo bežijo vojaki nižjih činov, turške oblasti pa niso razkrile, koliko je takšnih primerov.
Trenutno številka vseh sirskih beguncev, ki so zatočišče pred nasiljem poiskali v Turčiji, znaša 43.200.
Mednarodni odzivi po napadu
V ZDA so nekaj ur po napadu sprejeli nove finančne sankcije proti vrsti članov sirske vlade. Kot je sporočilo finančno ministrstvo v Washingtonu, so med več deset vidnimi tarčami sankcij premier in 28 ministrov, med drugim ministri za finance, gospodarstvo, pravosodje, obveščanje, kmetijstvo, stanovanja, zdravje, izobraževanje, okolje, kulturo in nafto.
Gre za zamrznitev vsega premoženja bolj ali manj vseh članov sirske vlade, ki utegne biti pod jurisdikcijo ZDA, ter prepoved poslovanja z njimi. Podobne sankcije so ZDA že uvedle za predstavnike sirskih varnostnih sil.
Ameriški obrambni minister Leon Panetta je pred tem v odzivu na današnji napad posvaril, da situacija v Siriji "drvi izpod nadzora". Kot je poudaril, je sedaj "pomembneje kot kadar koli doslej", da mednarodna skupnost preko ZN "maksimalno pritisne na (sirskega predsednika Baširja) al Asada, da stori, kar je prav, odstopi in dovoli mirno tranzicijo".
Panetta je govoril na skupni novinarski konferenci z britanskim kolegom Philipom Hammondom v Washingtonu. Slednji je menil, da so uporniki v Siriji očitno vse bolj pogumni, medtem ko al Asadov režim, ki se bori za obstanek, pesti "nekaj razdrobljenosti na robovih".
Britanski zunanji minister William Hague je medtem v Londonu ocenil, da današnji napad še dodatno kaže, kako nujno je sprejetje resolucije v Varnostnem svetu ZN za končanje krize v Siriji. "Ta incident, ki ga obsojamo, potrjuje nujnost resolucije Varnostnega sveta o Siriji na podlagi sedmega poglavja ustanovne listine ZN," je dejal.
Tudi nemška kanclerka Angela Merkel je v odzivu na napad VS ZN pozvala k čim hitrejšemu dogovoru o resoluciji. Smrt obrambnega ministra po njenem kaže, da je skrajni čas, da skušajo vse države skupaj končati kršitve človekovih pravic v Siriji.
Na francoskem zunanjem ministrstvu pa so sporočili, da je al Asadov boj za obstanek na oblasti očitno "jalov", zaskrbljujoče pa je, da postajajo razmere v Siriji medtem iz dneva v dan bolj krvave.
"Še en poskus nadaljnje destabilizacije položaja v Siriji"
Iranski zunanji minister Ali Akbar Salehi je po drugi strani v telefonskem pogovoru s sirskim kolegom Validom al Mualemom bombni napad na sedež sirske obveščevalne agencije v središču Damaska ostro obsodil in ga označil kot teroristično dejanje. Obenem je izrazil sožalje sirski vladi in narodu.
Tudi rusko zunanje ministrstvo je napad označilo kot teroristično dejanje in zahtevalo ustrezno kaznovanje odgovornih zanj. Kot so še ocenili, je šlo za "še en poskus nadaljnje destabilizacije položaja v Siriji".
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je zahodu očital, da še dodatno podpihuje sirsko opozicijo, namesto da bi jo skušal pomiriti. Pri tem je imel v mislih ZDA in evropske države, s katerimi se Rusija prepira glede resolucije o Siriji v Varnostnem svetu ZN.
Kot je še dejal Lavrov, bi resolucija, kot jo predlagajo zahodne države, pomenila dodatno podporo upornikom in bi vodila v še več nasilja. Ponovil je še stališče, da vodi podpora sirske opozicije le v slepo ulico, saj se al Asad ne bo nikoli prostovoljno odpovedal oblasti.
Članice VS ZN se ne morejo dogovoriti, saj zahodne države v predlogu resolucije, s katero bi podaljšali mandat opazovalni misiji ZN v Siriji, predvidevajo gospodarske sankcije proti al Asadovemu režimu, če ne bo prenehal z uporabo težkega orožja, kar pa Moskva vztrajno zavrača. Rusija je predložila svoj osnutek resolucije, ki pa ga je Zahod zavrnil.
Anan poziva VS ZN k odločnemu ukrepanju
Posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo Kofi Anan je obsodil današnji napad v Damasku, v katerem so bili ubiti in ranjeni nekateri visoki predstavniki sirskega režima, in Varnostni svet ZN pozval k odločnemu ukrepanju glede Sirije. Kot je zapisal v sporočilu za javnost, napad kaže, da mora VS ZN nujno in odločno ukrepati.
Dodal je, da je govoril s predstavniki nekaterih članic VS ZN in jih pozval, naj skupaj sprejmejo odločitev, ki bo ustavila prelivanje krvi v Siriji in omogočila politične spremembe, poročajo tuje tiskovne agencije.
VS ZN bi moral že danes glasovati o podaljšanju opazovalne misije ZN v Siriji, ki se ji 90-dnevni mandat izteče v petek, a so glasovanje na Ananov predlog preložili na četrtek. Po navedbah diplomatov so se za preložitev odločili, da bi stalne članice lahko nadaljevale pogajanja o besedilu resolucije.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.