Po prvih rezultatih avstrijskih predčasnih državnozborskih volitev so veliki zmagovalci skrajni desničarji FPÖ in BZÖ, veliki poraženci pa vladajoči socialdemokrati in konservativna ljudska stranka (ÖVP).
Socialdemokrati (SPÖ) so sicer po prvih projekcijah dobili največ glasov volivcev — okoli 29 odstotkov, kar pa je več kot šest odstotkov manj kot pred dvema letoma. ÖVP pa je po vzporednih izidih dobila 25,6 odstotkov, kar je v primerjavi z volitvami 2006 več kot osem odstotkov manj. Obe najmočnejši stranki sta tako dosegli najslabši rezultat v povojni zgodovini volitev.
Socialdemokrati so prve rezultate sprejeli z mešanimi občutki. Medtem ko so zadovoljni s prvim mestom, pa so izrazili veliko zaskrbljenost zaradi porasta podpore skrajni desnici. Dosedanji kancler Alfred Gusenbauer je dejal, da so volivci s svojim glasovanjem izrazili jasen protest, vseeno pa pričakuje, da bo mandat za sestavo nove vlade dobil strankin kandidat Werner Faymann. Precej večje razočaranje vlada pri ÖVP. Okoljski minister Josef Pröll je tako strankin rezultat označil kot "grenak katastrofalen poraz". Kljub temu je strankin generalni sekretar Hannes Missenthon izključil možnost odstopa, pa tudi možnost odstopa strankinega voditelja Wilhelma Moltererja.
Desničarski svobodnjaki (FPÖ) in Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZÖ) naj bi po prvih vzporednih rezultatih skupaj dobili 30 odstotkov glasov. Prvi naj bi imeli 18 odstotkov glasov, drugi pa 11 odstotkov. Svobodnjaki že razmišljajo o oblikovanju vlade, v katero pa bi povabili še Zavezništvo. Slednji so v vladi vsekakor pripravljeni sodelovati.
V parlament naj bi se uvrstili le še Zeleni z okoli 10 odstotki glasov, medtem ko Liberalnemu forumu, pri katerem se je za vstop v parlament potegoval tudi predstavnik koroških Slovencev Rudi Vouk, to, kot kaže, ni uspelo. Po prvih podatkih je Liberalni forum dosegel okoli dvoodstotno podporo, vendar ti podatki ne vključujejo rezultatov glasovanja na Dunaju, ki je tradicionalno najmočnejše zaledje te stranke. Zato Vouk meni, da bo podpora na koncu več kot triodstotna, vendar je za uvrstitev v parlament potrebno zbrati najmanj štiri odstotke glasov.
Če bi obveljali zdajšnji rezultati, bi SPÖ v novem parlamentu dobila 58 mandatov ali 10 manj kot v sedanjem sklicu, ÖVP 50 mandatov (-16), FPÖ 35 (+14), BZÖ 21 (+14), zeleni pa 19 mandatov (-2).
|| Stranka | neuradni rezultati | volitve 2006
Socialdemokrati | 29,7 | 35,3
ÖVP | 25,6 | 34,3
Zeleni | 9,8 | 11,1
Svobodnjaki | 18,0 | 11,0
BZÖ | 11,0 | 4,1 ||
Ankete napovedovale preobrat
Zadnje predvolilne ankete so kazale na izenačen boj nekdanjih
koalicijskih partnerjev, obema je kazal rezultat okoli 27 odstotkov. Tretje mesto so kazale skrajno desničarski svobodnjaški stranki
Heinza Christiana Stracheja.
V igri pa so bili tudi zeleni (G), ki so jim ankete pripisovale 12
odstotkov volilnih glasov, in Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZÖ),
s katerim je kandidiral Jörg Haider, ki so jim ankete napovedovale okoli sedem odstotkov glasov.
Analitiki so poudarjali, da je ključna tretjina volivcev, ki še v petek ni vedela, koga bi volila. Kot so očitno pravilno napovedovali, so ti neodločeni na koncu v veliki večini volili za desničarske stranke. Na volitvah leta 1999 je bil ravno Haider realni zmagovalec z osvojenim drugim mestom. Takrat ga je vodja ljudske stranke Wolfgang Schüssel povabil
kot koalicijskega partnerja v vlado. Zaradi njegovih kontroverznih
stališč pa je EU Avstriji določila sankcije, Haider pa se je umaknil v
lokalno politiko in svojo kariero nadaljeval kot deželni glavar
avstrijske Koroške. Se bo zdaj v velikem slogu vrnil v areno nacionalne
politike?
Koroški Slovenci zunaj parlamenta
Za vstop v zvezni parlament se je sicer potegovalo tudi nekaj koroških Slovencev.
Največ možnosti je imel celovški odvetnik Rudi Vouk, ki je kandidiral z Liberalnim forumom (LiF), ki pa ni prestopil parlamentarnega praga.
Do predčasnih parlamentarnih volitev je prišlo, potem ko je že po poldrugem letu razpadla velika rdeče-črna koalicija med SPÖ in ÖVP in je avstrijski parlament 9. julija sprejel odločitev o samorazpustitvi.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.