Londonsko sodišče je odločilo, da bodo ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea izročili Švedski. Po besedah sodnika Howarda Riddla je sum posilstva in spolnega nadlegovanja zadosten razlog za izročitev, švedski nalog za izročitev pa je bil upravičeno izdan. "Odrediti moram izročitev gospoda Assangea Švedski," je dejal. Zavrnil je trditve, da bi domneve švedskih tožilcev in politikov proti Assangeu presegle pravne okvire. "Preprosto ni razloga, da bi verjeli, da je bila kje napaka," je poudaril glede naloga za izročitev.
Pritožil se bo
39-letni Avstralec, osumljen spolnega napada na dve ženski, se bo pritožil, s čimer bi se proces lahko zavlekel še za dodatnih nekaj tednov. Pritožbo mora vložiti v sedmih dneh, če ne ga bodo v 10 dneh izročili Švedski. Prepričan je, da na Švedskem ne bo deležem pravičnega sojenja.
Sodba v celoti (besedilo je v angleščini)!
Assange je ob razsodbi nepremično obsedel na klopi. Na sodišču se je v njegovo podporo poleg slavne borke za človekove pravice Biance Jagger zbralo tudi okoli 100 novinarjev s celega sveta.
Claes Borgstrom, švedski odvetnik žensk, ki sta Assangea obtožili spolnega napada, je poudaril, da je bila razsodba pričakovana. "Slabo je le to, da je preteklo toliko časa," je poudaril in dodal, "da se bo Assange najverjetneje pritožil zaradi razlogov, ki jih je težko razumeti. Trdi, da ni zagrešil zločina, torej bi moral samo priti sem in to rešiti." Pričakuje, da bo Assange Švedski izročen pred poletjem.
Assangeev švedski odvetnik Bjorn Hurtig pa je dejal: "Če pride na Švedsko, mislim, da ima velike možnosti, da bo izpuščen." Pred sodiščem se je sicer danes zbralo okoli deset podpornikov WikiLeaksa in Assangea. S sabo so nosili plakate in znake z napisi "osvobodite Juliana Assangea in Bradleya Manninga". Slednji je mladi ameriški vojak, osumljen, da je Assangeu posredoval zaupne podatke v okoli 250.000 diplomatskih depešah. Assangeevi podporniki trdijo, da je žrtev političnega procesa zaradi razkritij zaupnih dokumentov na WikiLeaksu, ki so razburili svetovno javnost, v zadrego pa spravili ameriško diplomacijo.
Zanika obtožbe
Assange sicer vztrajno zanika obtožbe spolnega napada in se bori proti poskusu, da bi ga Velika Britanija izročila Švedski, ki ga želi zaslišati v zvezi z omenjenim primerom. Obenem trdi, da so obtožbe izmišljene in da je do njih prišlo zgolj zato, da bi ga pozneje zaradi objav zaupnih diplomatskih depeš na WikiLeaksu predali ZDA.
Assangeevi odvetniki so sicer zaskrbljeni, da bi švedska navada zasliševanj za zaprtimi vrati v primerih posilstev pomenila, da Assange ne bo deležen poštenega sojenja. Assange se je 7. decembra lani predal policiji v Londonu, ki ga je nato aretirala zaradi obtožb posilstva na Švedskem, vendar je bil po plačilu 240.000 funtov varščine izpuščen na prostost.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.