
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Paddy Ashdown je v pogovoru za britansko radijsko postajo BBC zanikal, da bi kdaj koli zagrozil z ukinitvijo Republike srbske kot ene od dveh entitet Bosne in Hercegovine.
Izpostavil je, da je srbska entiteta v BiH zajamčena z Daytonskim sporazumom, ki pa ga Banja Luka mora spoštovati, v kolikor želi uveljaviti njegova jamstva. Ena od temeljnih načel sporazuma iz Daytona je sodelovanje s sodiščem v Haagu. Republika srbska že devet let ne sodeluje s haaškim sodiščem, njene policijske uradnike pa je odstavil zato, ker so ovirali iskanje obtožencev za vojne zločine, je pojasnil Ashdown.
Zaradi ukrepov proti Banja Luki, so medtem s pomembnih položajev v Republiki srbski in ministrskega sveta BiH odstopili že štirje bosanski Srbi. Danes je svoj umik napovedal še predstavnik Republike srbske v tričlanskem predsedstvu BiH, Borislav Paravac.
Odstopili so tako predsednik vlade Republike srbske Dragan Mikerević, predstavniki Banja Luke v ministrskemu svetu BiH - zunanji minister Mladen Ivanić, minister za promet Branko Dokić in namestnik ministra za civilne zadeve Zoran Tesanović -, vsi iz vrha Stranke za demokratski napredek (PDP), ki je vladajoča v srbski entiteti.
Ashdown kritizira sodelovanje s haaškim sodiščem
Ashdown je zaradi nesodelovanja s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v četrtek odstavil devet lokalnih policijskih predstavnikov v Republiki srbski, ker jih sumijo, da so pomagali haaškim obtožencem na begu in njihovim mrežam.

Blokiral je tudi bančne račune več lokalnih funkcionarjev. Če Republika srbska ne bo začela sodelovati s haaškim sodiščem, ji je Ashodown zagrozil s sprejetjem novih ukrepov, ki bi imele celo posledice glede njenih pristojnosti.
Ashdown je v pogovoru za sobotno izdajo časnika Nezavisne novine iz Banja Luke namignil, da je dobil vtis, da v Banja Luki zdaj vedo, kaj jim je storiti, toda v kolikor v prihodnjih mesecih ne bo napredka, bo moral poseči po novih ukrepih. Na vprašanje, ali ima v mislih tudi ukinitev Republike srbske, naj bi Ashdown odgovoril, da "ničesar ne izključuje in da je vse možno".
V Beogradu protestirajo
V Beogradu se še naprej vrstijo protesti zaradi ukrepov Ashdowna. Najvišji uradniki Srbije in SČG v nasprotju z Ashdownom menijo, da je mednarodni predstavnik prekoračil svoja pooblastila ter da Daytonskega sporazuma, ki ga je ratificiral tudi Beograd, ni mogoče spreminjati brez posledic, kot je opozoril podpredsednik srbske vlade Miroljub Labus.

Enako meni tudi predsednik skupščine SČG Zoran Šami, za katerega je "popolnoma nesprejemljivo, da posameznik ne glede na njegovo funkcijo ogroža sporazum, ki ga je podpisal tudi Beograd". Šami je še povedal, da pričakuje od državnih organov SČG ustrezno ukrepanje, da bi to tudi preprečili.
Srbski predsednik Boris Tadić pa je v soboto zatrdil, da je Ashdown ukrepal proti napačnim ljudem iz vladajočih strank v Republiki srbski ter da so vsi najbolj vplivni ljudje v Banja Luki popolnoma privrženi sodelovanju s sodiščem v Haagu, vključno z izročitvijo obtožencev.