V južnem Sudanu so se davi ob 6. uri po srednjeevropskem času odprla volišča, na katerih bodo prebivalci do 15. januarja lahko glasovali za ali proti neodvisnosti zdaj delno avtonomnega južnega Sudana. Med prvimi je glas oddal predsednik južnega Sudana Salva Kiir, ki je dejal, da gre za zgodovinski trenutek, na katerega so ljudje dolgo čakali.
Pred volišči so bile že več ur pred odprtjem dolge vrste ljudi, ki so čakali, da bi lahko oddali svoj glas na referendumu, na katerem bo po napovedih izglasovana neodvisnost južnega Sudana. Volišča bodo prvi dan glasovanja odprta do 15. ure po srednjeevropskem času.
Z območja po prvih urah glasovanja poročajo o izjemno visoki volilni udeležbi. Predsednik Kiir je volivce pozval k potrpljenju, če jim svojih glasov ne bo uspelo oddati že prvi dan referenduma.
Prve rezultate referenduma je po poročanju tujih tiskovnih agencij pričakovati kmalu po zaključku referenduma 15. januarja, uradni rezultati pa naj ne bi bili znani pred februarjem. Glede na javnomnenjsko raziskavo, ki jo je objavil časnik Sudan Tribune, naj bi kar 97 odstotkov volivcev juga, kjer živi dobrih osem milijonov ljudi, glasovalo za svojo državo.
Nekdanji generalni sekretar ZN Kofi Anan, ki je v Sudanu kot opazovalec referenduma, je danes pozval k spoštovanju rezultatov referenduma. Ob obisku ene od šol v južnosudanski prestolnici Juba, kjer poteka glasovanje, je dejal, da bi morale vse strani spoštovati rezultate, ko bodo ti znani.
Referendum je del mirovnega sporazuma iz leta 2005, ki je po skoraj 21 letih končal krvavo državljansko vojno med severom in jugom Sudana. Sporazum sta podpisali sudanska vlada v Kartumu in glavna sudanska uporniška Ljudska vojska za osvoboditev Sudana (SPLA), med drugim pa predvideva, da bodo lahko pokrajine na jugu Sudana po šestletnem prehodnem obdobju razpisale referendum o odcepitvi.
Že izbruhnili spopadi
V eni od z nafto bogatih regij južnega Sudana so izbruhnili spopadi med odpadniško milico pripadnikov vojaškega poveljnika Gatluaka Gaia in južnosudansko vojsko. Prišlo je do streljanja, tamkajšnji prebivalci pa upajo, da nemiri ne bodo vplivali na potek referenduma o samostojnosti. Podatkov o morebitnih žrtvah za zdaj še ni.
Pred tem je že v petek in soboto prišlo do spopadov odpadniške milice in južnosudanske vojske, v katerih je umrlo šest ljudi.
Ljudsko gibanje za osvoboditev Sudana (SPLM), ki vlada v južnem Sudanu, poziva h glasovanju za samostojno državo. Po javnomnenjski raziskavi, ki jo je objavil časnik Sudan Tribune, naj bi kar 97 odstotkov volivcev juga, kjer živi dobrih osem milijonov ljudi, glasovalo za svojo državo.
Če bo referendum uspel, bo lahko jug v skladu s sporazumom iz leta 2005 v šestih mesecih razglasil samostojno državo. Vendar pa bo pred tem treba rešiti še vrsto vprašanj, med drugim glede poteka meje na z nafto bogatem območju in delitve prihodkov od nafte, pa tudi glede razdelitve dolgov države v primeru neodvisnosti juga. Mnogi se bojijo, da bi pozitiven izid referenduma sprožil nov konflikt, tokrat zaradi nafte.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.