33 rudarjev, ujetih globoko pod zemljo v čilskem rudniku zlata in bakra, je svojim družinam poslalo posnetek, v katerem se zahvaljujejo vsem za njihov trud pri reševanju. "Vemo, kaj vse počnete za nas,“ je dejal eden od rudarjev. "Niste nas pustili samih.“ Ob tem je slišati aplavz.
V 25 minut dolgem posnetku, ki kaže 50 kvadratnih metrov veliko skromno bivališče triintrideseterice, je videti rudarje, ki so po besedah zdravnikov v boljšem stanju, kot je bilo pričakovati. Vsi so slečeni do pasu, saj je 700 metrov pod zemljo, kot kaže termometer na steni, skoraj 30 stopinj Celzija. Rudarji so prepoteni, nekateri ležijo. Pred kamero so sramežljivi, saj se ob vprašanju snemalca, kaj si želijo povedati, večina samo nasmehne.
Nekaj pa jih vendarle pozdravi svoje družine. "Bodite mirni. Prišli bomo od tu. Iz srca se vam zahvaljujemo za ves vaš trud,“ pove eden od rudarjev, čemur sledi nov aplavz.
Drugi pohvali svoje sojetnike. "Srečo imamo, da so tukaj ujeti sami profesionalci. Imamo električarje, mehanike, strojnike in lahko ste prepričani, da medtem ko vi delati na površini, smo mi tu spodaj prav tako pripravljeni pomagati vam.“
Posnetek se zaključi s prepevanjem čilske himne in vzklikanjem "Čile! Čile!“.
Rudarji se sicer skušajo organizirati tako, da bodo razdeljeni v dve skupini, ki bi izmenično spali in delali ali počivali. Vodilno vlogo in vlogo duhovnega vodje je prevzel najstarejši, 63-letni Mario Gomez. On je bil tudi tisti, ki je na površje poslal prošnjo, naj jim pošljejo religijske figure, in ki je postavil oltar.
Vloženi že dve tožbi
Medtem pa družbo San Esteban, ki je lastnik rudnika, kot kaže, že čakajo tožbe. V imenu 27 družin so proti družbi že vložili tožbo, v kateri jo bremenijo poskusa uboja. Poleg tega je odvetnik Remberto Valdes v imenu družine enega od ujetih, Raula Bustosa, vložil tožbo tako proti vladnim uslužbencem na ministrstvu za rudarstvo in geologijo zaradi malomarnosti kot tudi proti že omenjeni družbi San Esteban.
Rudnik se je sicer spet odprl leta 2008, potem ko je bil eno leto zaprt. Ob odprtju oblasti niso poskrbele za ustrezne varnostne ukrepe, med drugim tako niso podprli stropa v rudniku s poševnimi podporniki, je dejal Valdes. Prav tako naj ne bi poskrbeli za zasilni izhod. Po njegovih besedah bi sodni mlini lahko mleli kar dve leti, preden bo jasna odločitev. Je pa zaprosil sodišče, naj začasno zamrzne premoženje družbe med procesom.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.