V Bocvani trenutno domuje okoli 130.000 slonov, kar je več kot kjer koli drugod na tej celini, vendar pa so bili še pred nekaj leti precej ogroženi. Zaradi divjega lova in krčenja naravnega habitata je začelo njihovo število hitro upadati. Zaradi tega je leta 2014 Bocvana sprejela prepoved lova na afriškega slona. Prepoved, ki so jo sedaj umaknili, in zaradi česar so se na bocvansko vlado vsule številne kritike, poroča CNN.
Prepoved lova na slone naj bi bila vedno le začasna
Bocvanski minister za okolje, divje živali in turizem Kitso Mokaila je dejal, da je bila prepoved vedno mišljena kot le začasna. Razlog za to naj bi bilo vse večje navzkrižje med ljudmi in sloni. "Naše prizadevanje za ohranjanje živalske vrste se ni spremenilo, vendar pa se prav tako ni spremenila naša odgovornost do ljudi," je dejal.
Sloni v tej južnoafriški državi vsako leto poškodujejo in ubijejo večje število ljudi. Bocvana bo zato odobrila 400 lovskih licenc na leto. Vendar pa številni okoljevarstveniki in aktivistične okoljevarstvene skupine dvomijo, da bo lov na žival pomagal pri zmanjšanju takšnih nezgod. Te se dogajajo predvsem zaradi poseganja ljudi v naravno okolje slonov.

Lov na slone bi lahko okrnil njihov genski bazen
Lov na veliko divjad, vključno s sloni, je sicer dovoljen v vseh sosednjih državah Bocvane. Vlade Namibije, Zimbabveja, Zambije in Južne Afrike trdijo, da dobro upravljani lov pomaga ohranjati črede s pomočjo usmerjanja dobička v ohranjanje in zaščito ekosistemov pred uničujočo močjo večjih slonjih populacij.
Mnogi strokovnjaki menijo, da turizem ustvarja veliko več dobička kot izdaja lovskih licenc. Istočasno pa znanstveniki in okoljevarstveniki poudarjajo, da je zaščita slonov naša etična dolžnost. "Lov na slone je moralno enakovreden streljanju psov, mačk, kitov in opic," je dejal ustanovitelj organizacije Rešite slone Iain Douglas-Hamilton.
Številne študije so pokazale, da so sloni izjemno inteligentne živali, ki se zavedajo dogajanja okoli sebe in ob ubitju drugih slonov občutijo strah in stres. Prav tako lovci najraje streljajo na največje živalske primerke, kar lahko vpliva na genski bazen. Ubiti bodo namreč najmočnejši, kar lahko vpliva na razvoj vrste.

Vendar pa isti strokovnjaki tudi zagotavljajo, da s pravilnim upravljanjem lova ta ne bo povzročil izumrtja te živalske vrste. Divji lov in prodaja slonovine, ki je trenutno prepovedana, bi lahko to spremenila.
V zadnjih letih se je divji lov na slone povečal
Svetovna zveza za varstvo narave je afriškega slona uvrstila na seznam ranljivih vrst. Prvi popis velikih slonov iz leta 2016 je namreč pokazal, da se je samo v letih od 2007 do 2014 število slonov zmanjšalo za vsaj 30 odstotkov.
Septembra 2018 je okoljevarstvena skupina Sloni brez meja izdala raziskavo, ki je pokazala precejšen porast divjega lova na slone. Medtem ko so leta 2014 našli le devet slonjih trupel, so jih lani odkrili skoraj 90.
Mokaila je dejal, da Bocvano neupravičeno kritizirajo zaradi njihovega dobrega upravljanja s prosto živečimi živalmi. "Zakaj nas kaznujejo za naš uspeh v ohranjanju živali?" je potožil minister.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.