
Odločitev vlade je spodnjemu domu nizozemskega parlamenta v pismu sporočil nizozemski zunanji minister Jaap De Hoop Scheffer. Podobno odločitev je že oktobra sprejela britanska vlada.
Sodelovanje Hrvaške s Haagom kritizira tudi Nato
Nepripravljenost hrvaške vlade na sodelovanje s haaškim sodiščem sta sicer kritizirala tudi Evropska unija kot tudi zveza Nato, ki sta Hrvaško opozorili, da bi to lahko ogrozilo njeno vključevanje v omenjeni povezavi.
Hrvaška je stabilizacijski in pridružitveni sporazum z EU podpisala 29. oktobra lani, da bi tako pospešila svoj dostop do zahodnoevropskih tržišč in položila temelje za morebiten vstop v EU. Sporazum mora ratificirati vseh 15 članic EU. Unija je podoben sporazum sklenila tudi z Makedonijo, z Albanijo pa se o tem še pogaja.
Nizozemski zunanji minister Scheffer je v pismu parlamentu tudi zapisal, da želi nizozemska vlada z odločitvijo glede Hrvaške tudi ZRJ opozoriti, da Nizozemska sodelovanje z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije jemlje zelo resno.
Haaško sodišče 83-letnega nekdanjega načelnika generalštaba hrvaške vojske Bobetka obtožuje zločinov proti človečnosti in kršitev vojnega prava v hrvaški vojaški operaciji Medački džep med vojno na Hrvaškem leta 1993, kjer naj bi bil odgovoren za smrt vsaj sto civilistov. Obtožnico in nalog za aretacijo Bobetka je haaško sodišče hrvaški vladi poslalo 23. septembra. Hrvaška izročitev Bobetka zavrača zaradi njegovega slabega zdravstvenega stanja.