Tujina

Bobetka izpustili iz bolnišnice

Zagreb, 24. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Upokojenega hrvaškega generala Janka Bobetka, ki ga haaško sodišče bremeni vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu med operacijo v Medačkem džepu leta 1993, so v sredo zvečer izpustili iz bolnišnice.

Janko Bobetko
Janko Bobetko FOTO: Reuters

Kot je danes sporočil njegov zdravniški konzilij, so Bobetku dovolili oditi domov na njegovo lastno zahtevo in na zahtevo njegove družine, konzilij pa temu nasprotuje zaradi poslabšanja Bobetkovega zdravstvenega stanja. Bobetko je bil v zagrebškem kliničnem centru Dubrava na kardiološkem oddelku v intenzivni negi od 14. novembra lani, ko so ga sprejeli zaradi težav s srcem, sedaj pa bo v domači negi.

"Zadnje dni je prišlo do pomembnega poslabšanja kardiovaskularnega sistema, metabolizma in psihičnega stanja bolnika," je sporočil konzilij in dodal, da so temu prilagodili intenzivno terapijo z zdravili. Zdravniki so še poudarili, da bolniku doma ne morejo nuditi ustreznega zdravljenja in da so nasprotovali njegovi vrnitvi domov.

Zaradi zavračanja aretacije Bobetka in njegove izročitve haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so bili odnosi med Haagom in Zagrebom dolgo napeti, Hrvaška pa se je lani soočila tudi z nevarnostjo mednarodne izolacije. Zadeve so se uredile letos, ko je haaško tožilstvo po pregledu Bobetka s strani nizozemskih zdravnikov 5. februarja sporočilo, da Bobetkovo zdravstveno stanje ne dovoljuje premestitve v Haag in da ni zmožen za sojenje, zato njegove izročitve ne bodo zahtevali. Tiskovna predstavnica haaškega tožilstva Florence Hartmann je ob tem še pojasnila, da haaško tožilstvo obtožnice proti Bobetku ne bo umaknilo, temveč bo položaj ponovno preučilo, če se bo spremenilo njegovo zdravstveno stanje.

Obtožnico in nalog za aretacijo Bobetka, ki je bil med letoma 1991 in 1995 načelnik generalštaba hrvaške vojske, je haaško sodišče hrvaški vladi poslalo 23. septembra lani. Bobetko je sicer ves čas zavračal možnost, da bi odšel v Haag, ker po njegovem mnenju na svetu ni sodišča, ki bi lahko sodilo vojski, ki je branila in osvobodila svojo državo.

SORODNI ČLANKI

  • MERCATOR zivalice
  • ŽAN
  • ŽIGA
  • ROK
  • VESNA
  • SAŠA
  • BRUNO
  • LIZA