Deli planeta bi lahko v prihodnosti zaradi segrevanja ozračja postali prevroči in preveč vlažni, da bi ljudem omogočali življenje, so v študiji, objavljeni v znanstveni reviji PNAS. Ugotovili so, da bi bili nekateri predeli planeta neprimerni za življenje, že če bi se povprečne temperature dvignile za 7 stopinj Celzija. Če pa bi se v povprečju dvignile za 11 stopinj Celzija, bi to pomenilo, da bi se morala večina prebivalstva seliti oziroma bi bila odvisna od klimatskih naprav, ki bi jih lahko obvarovale pred smrtjo oziroma vročinskimi boleznimi.
"V tem trenutku klimatske naprave uporabljamo za udobje. Toda v zgoraj opisanih okoliščinah bi jih uporabljali za golo preživetje," je povedal eden izmed avtorjev študije Steven Sherwood s sydneyjske Univerze New South Wales. Dodal je, da se to ne bo zgodilo v kratkem, samo ignoriranje tega dejstva pa je po njegovih besedah povsem nepremišljeno.
Ko je v zraku preveč vlage, se telo ne more ohladiti
Pri tem znanstveniki pojasnjujejo, da človek in nekateri drugi sesalci ne morejo preživeti, če temperatura kože za več kot le za nekaj ur preseže 35 stopinj Celzija. Kljub temu da tudi danes veliko ljudi živi in dela na temperaturi 45 stopinj Celzija in celo več, preživijo zaradi potenja, ki hladi njihovo kožo, ko pa postane ozračje prevlažno, pa tudi to ni več mogoče.
Človeško preživetje je tako odvisno od t. i. temperature mokrega termometra (ang. wet-bulb temperature), ki mora biti pod 35 stopinjami Celzija. To temperaturo izmerimo tako, da termometer zavijemo v mokro krpico, nato pa med merjenjem temperature v krpico pihamo z ventilatorjem. Običajno je nekoliko nižja, kot je dejanska temperatura ozračja. Limit pri tem pa predstavlja tisto temperaturo, pri kateri bi se človek pregreval, četudi bi popolnoma nag in moker sedel v senci in bi vanj pihal ogromen ventilator.
V tem trenutku praktično nikjer na svetu ta temperatura ne presega 30 stopinj Celzija, če pa bi se temperature v povprečju dvignile za več kot 11 stopinj Celzija, bi v res veliko predelih sveta temperatura mokrega termometra vsaj v enem letnem času presegla mejo 35 stopinj Celzija. Glede na podnebni model, ki so ga znanstveniki uporabili v študiji, bi se tako temperatura mokrega termometra nad omenjeno mejo dvignila na vzhodu ZDA, v Indiji, v nekaterih predelih Kitajske in tudi v večjem delu Avstralije.
Prihodnje generacije bi lahko že videle prve za bivanje neprimerne predele
"Če se bodo temperature v naslednjih treh stoletjih res dvignile za 10 stopinj Celzija, bo veliko predelov postalo neprimernih za bivanje, dvignila pa bi se tudi gladina morja," sta zapisala Sherwood in soavtor študije Matthew Huber z Univerze Purdue v Indiani.
Sedanje študije kažejo, da naj bi se temperature do leta 2100 dvignile za štiri do sedem stopinj Celzija, če človek ne bo ukrenil ničesar. Tako bodo naši otroci lahko že videli predele sveta, ki bodo prevroči za bivanje človeka, še opozarjata avtorja.
Take omejitve pa veljajo tudi za druge sesalce, tudi za živino. Nekaj podobnega, kot smo opisali, bi se lahko zgodilo že med termalnim maksimumom pred 55 milijoni let, ki je razmejeval paleozoik in eocen, ko se je Zemlja hitro segrela za pet do osem stopinj. A fosilni ostanki iz tistega časa s tropskih predelov so premalo ohranjeni, da bi lahko to potrdili oziroma ovrgli, še dodajata avtorja študije. Sicer drugih toplokrvnih živali v študiji nista obravnavala. Telesna temperatura ptic je 40 stopinj Celzija, zato bi verjetno ekstremno globalno otoplitev preživele nekoliko lažje kot sesalci.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.