Znanstveniki že dlje časa opozarjajo, da so koralni grebeni ogroženi zaradi človeških dejavnosti. Po nekaterih napovedih naj bi bilo do leta 2030 ogroženih kar 90 odstotkov koralnih grebenov, kjer so našle dom raznolike živali in rastlin, in to predvsem zaradi ribolova, segrevanja oceanov in onesnaževanja.
Najbolj na udaru je Veliki koralni greben na severovzhodu Avstralije, ki je po ugotovitvah dolgotrajne raziskave Avstralskega inštituta za pomorstvo od leta 1985 izgubil več kot polovico s koralami pokritega območja, do leta 2022 pa naj bi izginila še polovica. Znanstveniki so v tem primeru ugotovili, da so glavni razlog za "pogrom" nad koralami vse pogostejši orkani in močnejše nevihte, kar gre pripisati podnebnim spremembam.
"Izgubljamo ekosistem, ki je del Avstralije," pravi znanstvenica Katharina E. Fabricius, ki izpostavlja tudi dejstvo, da korale izginjajo kljub temu, da je to območje zaščiteno. Druga nadloga, ki pesti korale, pa so bodičaste morske zvezde, ki so se čezmerno razmnožile. Za to nadlogo obstajajo rešitve, medtem ko je spopad s podnebnimi spremembami možen le na dolgi rok.
Znanstveniki tudi opozarjajo, da turisti med potapljanjem vidijo le tiste dele, ki so dobro ohranjeni, medtem ko so ponekod že prave "pustinje".
Veliki koralni greben, ki sodi v svetovno naravno dediščino, se razteza na 345.000 kvadratnih kilometrih površine. Na tem območju živijo izredno raznolike živali in rastline, med njimi je 400 vrst koral, 1500 vrst rib in 4000 vrst mehkužcev.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.