Observatorij je že pred tem poročal o spopadih blizu kraja Maharda v provinci Hama, sedaj pa tudi o spopadih v regiji Vadi Barada.
Kot so dodali v observatoriju, ni jasno, kdo je začel spopade na območju, ki je pod nadzorom opozicije in Fronte Fateh al Šam, ki se je prej imenovala Fronta al Nusra in za katero sirsko režim trdi, da zanjo kot teroristično skupino ne velja prekinitev ognja.
Sirska opozicija sicer trdi, da kot razumejo, prekinitev ognja velja tudi za območja pod nadzorom Fronte Fateh al Šam. Vodja observatorija Abdel Rahman je dejal, da pomenijo spopadi kršitev prekinitve ognja.
Dogovor o prekinitvi ognja, ki sta ga pomagali oblikovati Rusija in Turčija, v četrtek pa podpisali sirski režim in uporniki, sicer ne velja za teroristične skupine, kot je Islamska država.
Da sta strani sklenili dogovor, je v četrtek sporočil ruski predsednik Vladimir Putin. Sprti strani sta sklenili tudi dogovor o ukrepih za nadzor prekinitve ognja in izjavo o pripravljenosti za začetek mirovnih pogajanj, ki naj bi potekala V Astani.
Prekinitev ognja so pozdravili tudi v ZDA, ki sicer v pogajanjih niso sodelovale. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan pa jo je označil za zgodovinsko priložnost za končanje skoraj šest let trajajočega sirskega konflikta. Do dogovora je prišlo teden dni po tem, ko je sirska vojska ponovno zavzela Alep.
Gre za prvo vsedržavno prekinitev ognja od septembra, ko je med 12. in 19. septembrom veljala prekinitev ognja, dokler ni zaradi več kršitev dogovor propadel. Pred tem je bila prekinitev ognja vzpostavljena še februarja. Pri obeh dogovorih sta sodelovali Rusija in ZDA.
Tokratni dogovor pa je prvi, v katerem je poleg Rusije, podpornice režima v Damasku, sodelovala tudi Turčija, podpornica sirske opozicije.
Iranski zunanji minister prekinitev ognja v Siriji označil za velik dosežek
Iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif je danes označil vsedržavno prekinitev ognja v Siriji za velik dosežek, ki bo lahko vodil tudi v nova mirovna pogajanja.
"Prekinitev ognja v Siriji je velik dosežek. Gradimo na njemu tako, da se lotimo korenin ekstremističnega terorizma," je Zarif zapisal na svojem Twitter profilu.
Zarif se je v četrtek slišal z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, s katerim sta govorila o razmerah v Siriji. Tako Rusija kot Iran sta ključna podpornika režima sirskega predsednika Bašarja al Asada.
Oba sogovornika sta pozdravila prekinitev ognja v Siriji in poudarila pomen boja proti terorizmu. Strinjala sta se tudi, da nadaljujejo posvete in organizacijo mirovnih pogovorov med sirsko vlado in uporniki v okviru tristranskega dogovora med Turčijo, Rusijo in Iranom.
Predvidoma januarja naj bi se v kazahstanski prestolnici Astana pričela mirovna pogajanja med sirskim režimom in uporniki. V četrtek so namreč sirska vlada in uporniki podpisali izjavo o pripravljenosti na začetek mirovnih pogajanj, ki pomeni dobro osnovo za začetek.
V četrtek so podpisali tudi dogovor o prekinitvi ognja po celi Siriji, ki je začel veljati ob polnoči po lokalnem času. Iz dogovora pa so izvzete teroristične skupine, med njimi skrajna skupina Islamska država.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.