Po umoru preiskovalnega novinarja Jana Kuciaka in njegove zaročenke se veča pritisk na slovaško vlado, predvsem se vrstijo pozivi k odstopu notranjega ministra Roberta Kalinaka. Medtem pa je odstopil prvi poslanec koalicijske stranke Most-Hid. Mediji sicer ugibajo, da se bodo odstopi nadaljevali, vlada pa bi lahko izgubila večino v parlamentu.
Opozicijske stranke so sicer že pred umorom novinarja pozivale ministra Kalinaka k odstopu zaradi stikov s podjetniki, ki so jih medtem že obtožili utaje davkov. Sedaj pa so se pozivom pridružili še predstavniki koalicije.
K odstopu ga je namreč pozvalo več članov stranke Most-Hid, ki je koalicijska partnerka vodilnih socialdemokratov Roberta Fica. Vodja stranke Most-Hid Bela Bugar je sicer v četrtek po večurnem kriznem zasedanju dejal, da bo Ficotu dal na voljo še nekaj časa, da reši težave. "Po moje ni potrebno žrtvovati tudi vlade," je dejal.
Koalicija se spopada s težavami tudi v parlamentu. Po današnjem odstopu poslanca Most-Hid Igorja Janckulika se namreč ugiba, ali mu bo sledilo še več poslancev koalicijskih strank. Ta ima sicer le tesno večino 78 sedežev od 150. Opazovalci tako že ugibajo, da se bliža konec Ficove vlade.
Na Slovaškem se za nocoj v podporo temeljiti preiskavi umora Kuciaka obetajo tudi demonstracije, ki naj bi se jih udeležilo več tisoč državljanov. Samo v Bratislavi pričakujejo preko 11.000 ljudi. Različne prireditve v spomin na novinarja pa bodo med drugim organizirali tudi na Češkem, V Nemčiji, Franciji in Veliki Britaniji.
Zaradi umora novinarja je svoj odstop v prejšnjih dneh naznanilo že več politikov in sicer minister za kulturo Marek Madarič, svetovalka slovaškega premierja Maria Troškova in vodja sveta za nacionalno varnost Viliam Jasan. Slednja je Kuciak omenjal v članku o povezavah med slovaškimi politiki in italijansko mafijo.
27-letnega Kuciaka in njegovo zaročenko Martino Kušnirovo so našli ustreljena v nedeljo zvečer v novinarjevi hiši v kraju Velka Maca v bližini glavnega mesta Bratislava. Zanju so bili usodni streli v glavo in prsni koš. Policija je sporočila, da je najverjetneje šlo za naklepni umor, povezan z novinarjevim delom.
Kuciak je preiskoval domnevne povezave med slovaškimi politiki in italijansko mafijo. Politiki naj bi imeli stike z italijanskimi poslovneži, slednji pa vezi z zloglasno mafijsko združbo N'drangheta. Spletni novičarski portal Aktuality.sk in nekaj drugih novičarskih portalov je v sredo objavilo njegov nedokončan prispevek.
Kot je med drugim zapisal Kuciak, so Italijani, ki so imeli stike z mafijo, našli drugi dom na Slovaškem in začeli poslovati, dobivali so subvencije in pridobivali sredstva iz EU skladov ter še posebej zgradili odnose z vplivnimi ljudmi v politiki, celo s kabinetom slovaške vlade. Omenil je tudi Ficovo svetovalko Troškovo in Jasana.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.