Pjongjang že od februarja napoveduje, da bo v vesolje poslal komunikacijski satelit, vendar pa poznavalci trdijo, da gre za raketo dolgega dosega. To pa bi po mnenju ZDA in njenih sosed pomenilo kršitev resolucije Varnostnega sveta ZN.
Medtem ko Južna Koreja Pjongjang poziva, naj nemudoma ustavi priprave na izstrelitev, ki po njenem mnenju predstavlja resno grožnjo regionalni stabilnosti, je ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton Severno Korejo posvarila, da bo imelo to 'provokativno dejanje' posledice za odnose med državama.
Admiral ameriške mornarice Timothy Keating je sicer dejal, da bi morebitno raketo, ki bi letela proti ameriškemu teritoriju, najverjetneje pravočasno prestregli, vendar pa Pjongjang svari, da bi bila sestrelitev satelita, ki nima vojaške funkcije, vojno dejanje. V tem primeru, so sporočili, bodo odstopili od šeststranskih pogajanj glede nuklearnega razoroževanja.
Cilj teh pogovorov med Severno Korejo, ZDA, Kitajsko, Rusijo, Južno Korejo in Japonsko je, da bi se Severna Koreja odpovedala jedrskemu orožju in raketnim izstrelkom, v zameno pa bi dobila različne oblike pomoči, predvsem v gorivu in hrani.
Ali gre za raketo, ki bi po nekaterih predvidevanjih lahko dosegla celo Aljasko, ali za satelit, tako ni jasno. Pri obeh bi namreč uporabili zelo podobno tehnologijo za izstrelitev. Severna Koreja je sicer že leta 2006 lansirala podobno raketo, ki pa je že po manj kot minuti eksplodirala.
Če bi bila tokratna izstrelitev uspešna, pa bi to državi dvignilo samozavest in ponižalo njeno južno sosedo, ki si želi lansirati satelit prihodnje leto, pravijo poznavalci.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.